Poslanci ve středu schválili senátní podobu novely zákona o veřejném zdravotním pojištění. V platnost vejde 1. dubna. Koalice měla 99 hlasů, což jí přesně stačilo k tomu, aby návrh prošel. „Tento druh arogance vlády k voličům jsme nečekali,“ uvedl předseda ČSSD Jiří Paroubek. Děti totiž nadále budou platit 60 korun v nemocnici, 90 korun na pohotovosti a 30 korun za položku na receptu.

Poslankyně Vlasta Bohdalová (ČSSD) se zarazila nad tím, že pediatrům bude stát kompenzovat ročně 150 milionů korun za výpadek příjmů z plateb. „Myslela jsem, že jde o regulační poplatky, teď ale slyším, že jde primárně o příjem soukromých lékařů,“ sdělila. Ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová Deníku řekla, že ačkoli funkce poplatků je hlavně regulační, nezanedbatelný není ani jejich ekonomický přínos. Chce, aby se v rámci sociálních kompenzací v budoucnu ještě ulevilo některým invalidním důchodcům a dárcům krve. Při jednání ve sněmovně ale vůbec nevystoupila s tím, že není její věcí obhajovat návrh horní parlamentní komory.
Zrušení poplatků podruhé

Zásadně proti přijetí senátní podoby zákona byli komunisté.

„Přijetí zločinné daně z práva na zdraví padá na hlavu koalice,“ konstatoval šéf klubu KSČM Pavel Kováčik. Dodal, že komunisté vypracovali předlohu na plošné zrušení poplatků, kterou okamžitě dává k dispozici poslancům k podpisu.

Tu ale sociální demokraté nepodpoří. „Pomocí zákonodárné iniciativy jednoho z krajských zastupitelstev předložíme vlastní návrh na plošné osvobození od plateb,“ potvrdil jihomoravský hejtman Michal Hašek. „Nemohu vyloučit, že postoj našich koaličních partnerů v radách bude mít vliv na podobu krajských vlád,“ sdělil Hašek. Pokud tedy socialisté pro svůj záměr nezískají dostatečnou podporu ve sněmovně z řad ODS a KDU-ČSL, mohli by zástupci těchto stran ve vedení krajů dostat od ČSSD padáka.

Zatímco členové ČSSD ostře komunistům vyčetli, že vypárovali těžce nemocného lidoveckého poslance Tomáše Kvapila, koalice je za lidský přístup ocenila. „Slušnost bychom si vyčítat neměli,“ řekl ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL). Předseda KSČM Vojtěch Filip podotkl, že hlas Miroslavy Vostré, která Kvapila páruje, by nic neřešil. „My s ODS nemáme žádnou dohodu a neuzavřeli jsme s ní nikdy ani opoziční smlouvu. Daleko horší je, že v některých krajích vládnou rady složené z ČSSD a ODS,“ uvedl Filip.

Co na to říká ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová a předseda klubu ČSSD Bohuslav Sobotka se dočtete tady.

Přijatý návrh
- Od poplatku 30 korun u ambulantního lékaře jsou osvobozeni děti a mladiství do18 let (nadále platí 60 korun za hospitalizaci, 90 korun za pohotovost a 30 korun za recept)
- Nic neplatí děti v pěstounských rodinách
- Plně jsou osvobozeni obyvatelé sociálních a zdravotních ústavů, pokud nemají žádný příjem nebo jim po úhradě ubytování a stravy zbude méně než 800 korun měsíčně
- Za položku na receptu se bude platit 30 korun jen tehdy, pokud doplatek na předepsaný lék přesahuje tuto částku. Nově se to týká i podpůrných léčivých přípravků a potravin pro zvláštní lékařské účely
- Pro občany do 18 a nad 65 let se zavádí roční ochranný limit ve výši 2500 korun místo dosavadních 5000 korun
- Zdravotní zařízení je povinno vybrané regulační poplatky použít na jeho údržbu a modernizaci