Na obvodní oddělení Nové Strašecí oznámil v sobotu jednačtyřicetiletý muž z Rakovnicka, že u obce Třtice nalezl munici. Na místo se dostavila hlídka policistů z obvodního oddělení a byl přivolán také pyrotechnik z krajského ředitelství. „Ten zjistil, že se jedná o dva kusy ručních granátů, třiačtyřicet rozbušek, tři kusy zapalovačů, dva kusy nábojů a dělostřelecký granát. Munice byla zničena na místě,“ sdělila mluvčí rakovnické policie Alena Žichovská.

Za poslední dva měsíce už je to několikátý případ, kdy někdo nalezl munici. V neposlední řadě je to i případ, který se stal na konci června. U obce Lužná našel muž při procházce lesem granát RG 42. Světlo světa spatřily po desítkách let také dva zapalovače Kavešnikov, 260 kusů ženijních rozbušek, 42 zapalovačů pro protitankové miny vzor 42, 28 rozbušek do ručních granátů a deset kilo pěchotního střeliva.

Policisté opětovně upozorňují a žádají občany, kteří naleznou jakoukoliv munici či výbušninu, aby s ní v žádném případě nemanipulovali, dle konkrétní situace pouze zajistili a zabezpečili okolí, aby se k místu nálezu nikdo nepřibližoval a okamžitě informovali policii na lince tísňového volání č. 158. „Každá munice či jiná výbušnina a to v jakémkoliv stavu, zejména vzhledem ke stádiu koroze či poškození, může být velice nebezpečná i po mnoha desítkách let. Při neodborné manipulaci může dojít k výstřelu, výbuchu či zahoření a následky pak mohou být fatální.

Nejdůležitější a také nejnebezpečnější součástí munice i nástražných systémů jsou zapalovače. Mají za úkol zajistit explozi trhaviny, což se odborně nazývá iniciace. Různě složitými zapalovači jsou opatřeny ruční i dělostřelecké granáty, rakety, pumy i další materiál. Zapalovač má zajišťovat bezpečné skladování, přepravu a vystřelení nebo odhození munice a zároveň její explozi tam, kde je třeba“ uvádí mluvčí rakovnické policie René Černý.

KOCHOVÁ, ELZNICOVÁ