V letošním školním roce se uchází o výuční list 23 kuchařů-číšníků, 6 truhlářů, 5 kominíků a 2 zedníci. „Nejvíce je tradičně kuchařů, ale jinak se počty pohybují na podobných číslech jako v předešlých letech. Učňové mají za sebou písemnou práci, státní písemnou práci a praktickou zkoušku. Před ústními zkoušky je čeká několik dní volna a za týden už budou mít všichni závěrečky za sebou,“ popisuje učitelka všeobecných předmětů Ilona Musilová.

Nejdéle trvaly praktické zkoušky oboru kuchař-číšník, a to dohromady šest dní. Každý skládal svoji praktickou zkoušku v průběhu 3 dnů v celkovém rozsahu 18 hodin. „Vloni jsme měli třeba u oboru kuchař-číšník stoprocentní úspěšnost, letos dva nebyli připuštěni. Pro učně většinou bývá těžší písemná část, kde přicházejí o nějaké body. Na praktické zkoušky je dokážeme za tři roky připravit,“ říká učitelka odborných předmětů Miroslava Růžičková.

Její slova potvrdil i jeden z učňů oboru kuchař-číšník. „Písemných zkoušek jsem se opravdu bál a byl jsem dost nervózní, tak jako před každou zkoušku. Po nich jsem byl už o dost klidnější, protože si myslím, že jsem je zvládl dobře. Ústní bych měl zvládnout ještě mnohem lépe, takže se ani nebojím. Po závěrečkách bych chtěl pokračovat v nástavbovém studiu,“ dívá se dopředu Patrik Brabec. Na praktických zkouškách vařil vepřenky s cibulí a vařeným bramborem, doma nejraději experimentuje. „Nevařím ani tak jídla, která mají svůj název, ale spíše si vymýšlím, míchám si různá koření. Jinak mám rád hlavně čínu,“ dodává Patrik Brabec, který již druhým rokem pracuje v kavárně Voňavá pasáž.