Na půdě senátu vznikla pracovní skupina Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice na podporu učňovského školství, v níž zasedá i stínový ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Právě ten chce systém učňovského školství změnit.

Novinkou by měla být takzvaná mistrovská zkouška. „Ta by byla na úrovni maturitní zkoušky," objasnil .

Podle Chládka má současný systém učňovského školství několik zásadních nedostatků. Tím nejzásadnějším je ztížená možnost získat tolik potřebnou praxi, ale také je nutná změna financování středního školství. Uvažuje se také o zavedení takzvaného duálního systému propojení firem a školství.

„Problém je v tom, že řada firem chce kvalifikovanou pracovní sílu, ale zároveň s nějakou praxí, což je začarovaný kruh, kdy učeň bez práce není přijat, ale kde má praxi získat? Zavedení duálního systému by bylo řešením," řekl Chládek.

Jeho slova ohledně změny potvrdila zástupkyně české pobočky Rakouské hospodářské komory Martina Honsová: „Na českém trhu působí 4500 rakouských firem a nedostává se jim kvalifikované síly. My můžeme nabídnout zkušenosti a cenné know how, ale i stáže a výměny pracovníků. Pokud se situace nezmění, budou muset rakouské firmy svoje investorské aktivity přesouvat jinam."