S velmi nízkým důchodem pan František měsíčně jen stěží vystačí, šetří kde může. Proto ho velmi nemile překvapilo, když při poslední zavážce uhlí zaplatil i to, co si neobjednal.

„Jsem z toho velmi rozmrzelý a nevím, jak si to někdo vůbec může dovolit. Protože už jsem starý a téměř bezmocný člověk, nerad bych jmenoval firmu, která mi uhlí dodala, abych neměl příště problémy. Pravdou ale je, že jsem požadoval dodání deseti metráků uhlí (10q). Sklad mi tak malé množství dodat odmítl, že musím koupit plné auto (cca 12 metrických centů – 12q), protože se jim to nevyplatí dovážet,“ uvedl důchodce z obce nedaleko Senomat.

Při přejímce zásilky se ale nestačil divit. Řidič, jenž mu uhlí přivezl na dvůr ho upozornil na to, že ale zaplatí ještě o krapet víc. Nakladač totiž zaryl do hromady uhlí pořádně a byly toho rovné dva metráky. Pan František se tak místo původních požadovaných deseti metrických centů dočkal čtrnácti. Při průměrné ceně 285 korun za metrák je to už markantní rozdíl.

„Bohužel nejsem sám, komu se něco podobného stalo. Stejnou zkušenost má i můj soused. Ten je ale mladý a zkrátka otázku peněz tolik neřeší,“ posteskl si senior.

Přestože se vylíčené praktiky prodejců nezamlouvají ani starostovi nedalekých Senomat Tomáši Valerovi, skutečnost může stěží změnit. “Slyším to od vás poprvé, protože si zatím nikdo nestěžoval. Osobně bych s tak nesolidní firmou dále nespolupracoval aobrátil se na jiného dodavatele, „vyslovil svůj názor starosta.

Podle vyjádření nespokojených občanů je to ale běžnou praxí více dodavatelů uhlí. Okřídlená věta, že všechno je v lidech, platí v tomto případě dvojnásob. Rakovnickému deníku se (inkognito) ale podařilo najít i solidní obchodníky, kteří to zejména se sociálně slabšími myslí zřejmě dobře.

„Můžete objednat plnou ifu uhlí, a to nejméně dvanáct metráků. Menší množství se skutečně nevyplácí dovážet. Pokud mě vysloveně žádáte, že nemáte peníze navíc, zhruba do deseti kilometrů v okolí vám dokážeme přivézt to, co skutečně požadujete. Není vždy nutné vydělat za každou cenu,“ uvedla majitelka prodejny tuhých paliv v Kolešovicích Jaroslava Procházková.