Zpráva se bleskově rozeběhla po facebooku, v příspěvku jsou přitom zmíněny obce Mšec, Mšecké Žehrovice, Lodenice, Nové Strašecí, Tuchlovice, Hradečno a Ledce. Deník oslovil jejich starosty.

Například v Lodenici podle starostky Romany Metelkové uhynulo nedávno několik zvířat a bylo vykradeno sedm domů.

Levandulové údolí.
Evropský unikát: v chodouňské levanduli je šestkrát více léčivých látek

Zloději navštívili i dva rekreační objekty v nedalekém Hradečně a Nové Vsi. Také tam byla podle starosty Zdeňka Hejhala spatřena občany modrá dodávka.

Policie se případy vykradených domů zabývá, nikoli však otravami zvířat. Podle policejní mluvčí Michaely Richterové dosud nikdo takový podnět policistům oficiálně nepředal. Není proto možné někoho podezírat nebo stíhat pro týrání zvířat.

Krade se v opuštěných domech

„V obcích, kde byl zaznamenán zvýšený nápad trestné činnosti, posílila policie hlídky, a to jak ve Mšeckých Žehrovicích, tak v sousední Lodenici. Stejně tak v Bdíně, Mšeci, Rynholci, Řevničově na Rakovnicku a v Hradečně a Nové Vsi na Kladensku byly v únoru a březnu vykradeny zejména opuštěné domy. Zloději se vloupali celkem do devíti objektů, škoda přitom ani v jednom případě nepřesáhla deset tisíc korun. Nejvyšší vyčíslená škoda je okolo sedmi tisíc korun,“ doplnila policistka.

Co se týká domácích zvířat, která uhynula v minulém týdnu za záhadných okolností, mělo jít podle starostky Metelkové o jednoho psa v Lodenici a druhého ve Mšeckých Žehrovicích.

Podnik Ekofrukt hospodaří na více než 145 hektarech půdy. Tisíce stromů už ale museli zlikvidovat. Ovoce se stává neprodejným.
Sadaře likviduje konkurence, zbavují se ovocných stromů. Meruňky spálil mráz

„Obě zvířata začala zvracet a posléze podle chovatelů zemřela. Nikdo ale psy neodvezl na pitvu, takže jistotu, že byli otráveni, nemáme,“ poznamenala starostka, která sama přišla před dvěma týdny o kocoura. „Nejdříve začal zvracet a následně zemřel. Ani já ho nedávala pitvat, myslela jsem, že snědl třeba otrávenou myš. Mezi našimi občany přesto panuje nervozita a nepříjemný pocit, že se děje něco nezvyklého,“ dodala Romana Metelková.

S německou registrační značkou

Zda mají vykradené domy, úhyny zvířat a modrá dodávka nějakou souvislost, je úkolem pro vyšetřovatele. „Pokud občané takovou skutečnost zaznamenají, ať volají tísňovou linku 158, nebo se obrátí na nejbližší policejní služebnu. Tím, že šíří nepodložené informace na sociálních sítích, nijak vyšetřování nepomohou,“ zdůraznila policistka.

Podezřelá modrá dodávka se objevila nejednou i v Hradečně. Tam se sice kradlo, ale úhyny zvířat v obci nezaznamenali. „Nic takového se u nás dosud nestalo, ale modrou dodávku tu lidé viděli. Podle toho, co mi sdělovali, šlo o dodávku s německou registrační značkou, ve které se pohybují slovensky hovořící osoby nabízející různé služby, včetně výměny okapů. Zatím na jejich nabídky nikdo z našich obyvatel nereagoval. Uvědomili jsme o tom i okolní starosty, aby byli lidé obezřetní,“ potvrdil starosta Ledců Patrik Tichava.

Z akustického vystoupení skupiny Wohnout v Kulturním centru Rakovník.
Podívejte se: Populární Wohnouti předvedli v Rakovníku skvělou akustickou show

V seznamu dotčených vesnic, který koluje na facebooku, jsou i Tuchlovice. Tam však k trestné činnosti ani otravám zvířat nedošlo. „U nás jsme žádnou modrou dodávku neviděli, nikdo nám nehlásil ani krádeže či úhyn zvířat,“ uvedla místostarostka Tuchlovic Iva Pencová.