„Akce Ukliďme Česko je prezentovaná na stránkách města i facebooku už měsíc. Účastníci se mohli hlásit v kterýkoli den. Od pondělí jsme připravili potřebné pomůcky na městském úřadu. Tam si je lidé vyzvedávali a zároveň hlásili lokalitu, kde chtějí uklízet," vysvětloval místostarosta Miroslav Samaš. Pokud lidé nevěděli, kam jít uklízet, úředníci na odboru správy majetku měli zaznamenané skládky na pozemcích města. Dobrovolníkům jen předali jejich souřadnice. Firma, která odváží ve městě odpady, v sobotu v šestnáct hodin nasbíraný odpad svezla při mimořádném svozu.

Nabízí se otázka, zda není k naštvání uklízet nepořádek po někom jiném. „Protože jsem strávil dvě třetiny života u armády, kde jsme pořád uklízeli, ale po sobě, tak mě to štve. Snažím se apelovat na mé blízké a kamarády, aby se chovali k prostředí ohleduplně. Ale samozřejmě nemohu nikomu nařizovat, aby si po sobě uklízel. Mrzí mě to. Ale je demokracie a někteří lidé si bohužel myslí, že si mohou dělat, co chtějí," zkonstatoval Samaš.

Nad nepořádkem a demokracií se pozastavovala také Květoslava Lněníčková: „Já jdu uklízet pro sebe. Lidé si demokracii vysvětlují, jak chtějí. Nechápu, že lidé v přírodě třeba klidně odhodí petku. Přece jdou do přírody, že ji mají rádi, tak jak to mohou udělat?"

Květoslava Lněníčková se se svou kolegyní Pavlou Trčovou pustila do úklidu u hotelu Sup u Lužné. Tam se uklízely už loni ohromné skládky. Letos je to tam lepší, ale skládky se tam zase ukazují. Dokonce se do cesty přivezl panel, aby se nedalo autem dojet dále a zvrhnout nepořádek tam. Letos se objevila skládka alespoň těsně u panelu. Někdo si tam „odložil" autodíly a staré křeslo.

Kromě toho se ještě zaznamenávají skládky na pozemcích, které nevlastní město. Majitelé pozemků dostanou od odboru životního prostředí vyrozumění, aby si skládky odstranili. Pokud to neudělají, postupně je odstraní město. Náklady naúčtuje vlastníkům. Nejvíce odpadu se vyskytuje kolem cyklostezek. Skládky jsou u Tyršova koupaliště, v Huřvinách, kde zčásti leží na pozemcích města a zčásti na soukromém pozemku.Během uplynulého týdne přiložilo ruku k dílu na devadesát lidí, včetně dětí ze

škol. Úklid města ještě pokračuje celý měsíc v rámci Dne Země.