„Představa, že se do třídy nahrne dvacet čtyři dětí, se nakonec nepotvrdila. Žadatelé museli splnit čtyři podmínky, a to potvrzení o očkování, status uprchlíka, bydliště v Rakovníku a potvrzení o zaměstnání. Máme zprávy, že řada Ukrajinců se vrátila do své vlasti, což bylo znát také v adaptační skupině, kde se počet ustálil na deseti a právě tyto děti budou pokračovat ve školce na Vinohradech,“ informoval starosta města Luděk Štíbr.

Ukrajinské děti budou doplněny o rakovnické, neboť v ostatních mateřinkách byla kapacita plná a vznikl i určitý převis. „Díky nové třídě pokryjeme v rámci města veškeré požadavky na umístění dětí do mateřinek. Paní ředitelka má představu, že deset ukrajinských dětí rozprostře do více tříd, na Vinohradech jsou čtyři. Navíc se jí podařilo získat učitelku, která hovoří oběma jazyky, takže v tomto nebude problém,“ pronesl Štíbr.

Areál Masarykovy nemocnice v Rakovníku.
Obáváme se, aby neonemocněl personál, říká vrchní sestra rakovnické nemocnice

Také v rakovnických základních školách nebyl s umístěním ukrajinských žáků větší problém. „Zatímco v některých satelitech u Prahy se o umístění losuje, u nás tomu tak není. Ředitelé zapojovali ukrajinské žáky už během školního roku, situace se stabilizovala a v zápisech do prvních tříd bylo dětí minimum, proto nebyl důvod pro otevírání speciálních ukrajinských tříd,“ dodal rakovnický starosta.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.

Na hraně je naopak kapacita novostrašecké základní školy, kde vedení města uvažuje o jejím rozšíření. Ještě horší je pak situace v novostrašeckých mateřinkách. Jejich ředitelky si nemohou dovolit přijmout jediné ukrajinské dítě, a tak bude pokračovat adaptační skupina vybudovaná v hale BIOS.