Ukrajinské děti se po svém příjezdu do Rakovníka rychle zapojily do kolektivů. Zhruba třicet z nich navštěvuje místní základní školy. Nejvíce ukrajinských školáků, až dvacet, je ve 3. základní škole. Už proběhly i zápisy do prvních tříd. „Jednali jsme s řediteli škol, kteří jsou pro to, zapojit ukrajinské děti do výuky mezi české děti, aby se rychleji zapojily,“ uvedl starosta Luděk Štíbr.

Z adaptační skupiny pro předškolní děti, která sídlí ve školce na Vinohradech, se má stát klasická třída. Mimořádné zápisy pouze pro ukrajinské děti proběhnou 2. června. „U zápisu bude potřeba předložit potřebnou dokumentaci, vízum, že jde o Ukrajince v uprchlické vlně, očkovací průkaz, také pracovní smlouvu zákonného zástupce. Důležitá je spádovost, aby měli bydliště pouze na území města. Máme kapacitu 24 dětí, takže nejsme schopni zajistit umístění v rámci celého území obce s rozšířenou působností,“ vysvětlil rakovnický starosta.

Dobrovolníci v čele s centrem Drak organizují různé adaptační skupiny, které budou přes letní prázdniny fungovat formou příměstských táborů. Město na ně bude přispívat. „Nabídneme jim prostory zdarma, možností jsou třeba družina jedničky a dvojky. Uhradíme i obědy, které se budou vařit ve školní jídelně,“ připomněl Štíbr.

Škola a doučování v době koronaviru. Ilustrační foto
Rakovničtí ředitelé ke kauze pražské učitelky: Domluva nebo razantnější krok?

Rakovnická radnice se domluvila s dobrovolníky i na spolupráci s potravinovou bankou, která je umístěna v budově centra Drak. „Požádali nás o pomoc k doplnění banky. Vypsali jsme tedy výzvu na stránkách města, které konkrétní věci jsou potřeba, a budeme je distribuovat. Potravinová banka se bude týkat pouze nově příchozích, nebude určena pro ty, kteří jsou zde už měsíc nebo ještě déle,“ vysvětlila mluvčí radnice Kateřina Hradilová.

Město, které v rámci ukrajinských záležitostí zastupuje Jan Švácha, se tak sjednotilo s dobrovolníky a nyní budou následovat i pravidelné schůzky.

Město Rakovník také vymezilo jednu tělocvičnu, kam Středočeský kraj přiveze materiál v případě další vlny ukrajinských uprchlíků. Současně sleduje dotační tituly na úpravy ubytovacích zařízení. „Zatím existuje výzva na úpravu objektů, kde Ukrajinci v současnosti už bydlí. My bychom ale měli zájem o větší investice, třeba rekonstrukci areálu na Hané, kde by se mohla vytvořit ubytovna z buněk s využitím právě pro uprchlíky,“ informoval starosta