Starosta Zdeněk Nejdl (ODS) byl po hlasování a vůbec celém jednání zastupitelů očividně zaskočen. Novinářům pak řekl, že o podobě regulace dopravy na Husově náměstí tak bude muset nakonec rozhodnout koalice. „Budeme muset do příštího zasedání vše prodiskutovat v rámci koalice a pokusíme se dojít k nějakému kompromisu s Ivo Trešlem (ODS) a Jindrou Plamitzerovou (Společně pro Rakovník)," řekl novinářům starosta Rakovníka Zdeněk Nejdl těsně po jednání zastupitelů. Právě oba zmínění zastupitelé nehlasovali během pondělního zasedání při projednávání bodu o dopravní situaci na Husově náměstí v Rakovníku s koaličními partnery pro modernizaci závorového systému, ale naopak pro parkovací automaty.

„Rozhodně by to však neměl být konec rakovnické koalice. Budeme muset hledat nějaké řešení," poznamenal Zdeněk Nejdl. Podle něj by se mohla koalice inspirovat systémem, který funguje v Teplicích. Tam má parkovací místa na náměstí firma, která platí městu nájem a stará se o výběr poplatků za parkování. Zdeněk Nejdl také vysvětlil, proč zastupitelé nehlasovali o původním návrhu, tedy o zpracování projektové dokumentace pro provedení stavby na oba systémy, tedy jak systém závor, tak i parkovacích automatů, a proč nevyhlásil takzvané dohodové řízení. „Nebyla vůle, nebo nic nenasvědčovalo shodě zastupitelů, aby mohl být přijat nějaký konkrétní návrh o řešení dopravy v centru města," vysvětlil Zdeněk Nejdl.

I lídr opozičních zastupitelů za sociální demokracii Marcel Chládek byl ze vzniklé situace mírně překvapený. Vše poté okomentoval slovy, že je z rozhodnutí patrné, že i zastupitelé nemají na tuto problematiku jednotný názor.

„Musíme najít kompromis. Oba zmíněné návrhy jsou lepší než současný stav. Ačkoliv jsem zastáncem parkovacích automatů, jsem ochoten se bavit i na téma systému závor za předpokladu, že bude modernizován tak, jak vládní koalice tvrdí," reagoval Chládek. Ten dále připomenul, že oba navržené systému mají své výhody či nevýhody. Sociální demokraté nebudou vyvolávat žádná jednání. „To by měla především koalice," poznamenal Marcel Chládek.

Rozhodli komunisté

Proč vystavili rakovničtí komunisté červenou nejen závorovému systému, ale i tomu parkovacímu, jsme se zeptali lídra strany Miloslava Kubínka.

„Máme svoji úvahu nad řešením problematiky dopravy v centru náměstí, ale ta se míjí bez povšimnutí. Na jednání se nepřipouštěla žádná jiná možnost, než dvě zmíněné varianty. Oba modely jsou ale podle našeho názoru represivní opatření vůči občanům. Podle mne by se však mělo jednat o službu občanům a v tom je podle mne začarovaný kruh," vyjádřil se pro Rakovnický deník Miloslav Kubínek. Ten preferuje možnost, aby na náměstí fungovali výběrčí a aby se o toto starala například společnost Údržba městských komunikací (ÚMK) Rakovník. Již dříve řekl Rakovnickému deníku, že už jednal se zástupci ÚMK Rakovník. Podle Kubínka by totiž právě tato firma, plně v majetku města, mohla tímto způsobem rozšířit svoji hospodářskou činnost a město by to nestálo žádné peníze.

„Ovšem ihned bylo napsáno, že existuje pochybnost u lidí, kteří by poplatek vybírali. Už předem mají lidi za zloděje. Dnes jsou taková zařízení, která nelze zpochybnit," rozčiloval se již dříve Kubínek a dodal, že parkování je potřeba nabídnout jako službu.

Vše prý změní volby

„Domnívám se, že případný nový systém vydrží na Husově náměstí do příštích komunálních voleb. Poté dojde k obměně vedení města a také radnice a vše bude konstruktivně řešeno ku prospěchu občanů Rakovníka," nechal se slyšet Miloslav Kubínek. Ten již nyní věří ve vítězství sociální demokracie v nadcházejících komunálních volbách, které právě přivedou na radnici nové osobnosti, jež systém dopravy konečně změní.

„Nyní vše totiž směřuje k tomu, že se podaří vedení radnice přesvědčit koaliční zastupitele, aby hlasovali pro modernizaci systému závor. Pan starosta se již několikrát nechal slyšet, že stávající systém plně podporuje," doplnil závěrem Miloslav Kubínek.

Co preferují?
Koalice (bez I. Trešla a J. Plamitzerové): Preferuje modernizaci systému závor, počítá s odstraněním „výběrčí" budky. Argumentuje tím, že tento systém nelze tolik zneužívat jako ten s parkovacími automaty.

Opozice s podporou dvou výše uvedených zastupitelů: Ráda by vyměnila systém závor za parkovací automaty, aby se z náměstí nestala mrtvá zóna, samozřejmostí je i odstranění „výběrčí" budky. Lídr opozičních zastupitelů Marcel Chládek (ČSSD) nabádá, aby město nevymýšlelo nové věci a inspirovalo se systémy, které fungují v řadě jiných měst v okolí.

Opoziční zastupitelé z řad KSČM nepodpořili ani jeden z návrhů. Lídr strany Miloslav Kubínek to vysvětlil tím, že jejich názor byl přehlížen a jednalo se tedy pouze o zmíněných dvou. Právě Miloslav Kubínek navrhoval, aby na náměstí fungovali výběrčí parkovného a o vše aby se starala městská společnost ÚMK Rakovník. (elm)