Výstavu „Petrovice v proměnách času“ připravila Petra Koucká z Petrovic. Staré fotografie sama nasbírala a výstavu pojala velmi zajímavě.
Vedle staré fotografie umístila fotografii dnešní, focenou ze stejného místa. Tak mohli nejen pamětníci a znalci Petrovic porovnat, jak se to které místo časem změnilo. Pohled na vystavené fotografie u mnohých návštěvníků spustil proud vzpomínek a vyprávění, které nejvíce ocenila autorka výstavy, protože jí jistě pomohou při dalším pátrání.

Nápad

Jak se zrodil nápad sbírat staré fotografie Deníku vysvětlila sama autorka výstavy, mladá dáma Petra Koucká: „Asi před dvěma lety vždy před poutí přišla Hana Círová s nápadem, že by bylo hezké uspořádat o pouti výstavu historických fotografií. Jenže k tomu nikdy nedošlo. Až jsem jednou brouzdala po internetu a našla jsem tam k prodeji fotografie Petrovic, pár jsem jich koupila.“

Paní Círová dnes bohužel nežije, ale takhle se její nápad alespoň pěkně rozvinul. Jistě se výstavou rozvine i vlastenecké cítění všech, kteří k Petrovicím patří.

Fotografie autorka sháněla kde to šlo, v antikvariátech, po aukcích. Hodně do sbírky přispěl rakovnický archiv. Další fotografie přinášeli i se svými vzpomínkami také samotní občané Petrovic. Každá fotografie znamenala i kousek poznání dávno zapomenuté historie obce.

Pokračování

Výstavou ale práce Petry Koucké nekončí. Už nyní nosí v hlavě další náměty. „Mám doma další fotografie, které ještě lidé neviděli. Také by šlo uspořádat fotky domů a porovnat je se současností přímo podle čísel popisných. Další zajímavé téma nabízí společenský život Petrovic, protože tady to dříve opravdu žilo. Sešlo se mi plno obrázků ze Staročeských májů a hasičských slavností. Nad nimi by si zavzpomínali hlavně rodáci.“
Nejvíce si autorka ve své sbírce cení těch nejstarších fotografií, například aleje před kostelem z roku 1907, ale jak sama říká, všechny jsou důležité. Určitě by i ocenila další exempláře do své sbírky.