První etapa, která pomalu finišuje, zahrnuje novou přístavbu, opravu staré budovy zevnitř a částečné venkovní úpravy. V přístavbě se dokončují práce na ploché střeše, dále finišují omítky a podlahy, nyní se instaluje vzduchotechnika a dále probíhají přípravné práce na osazení hliníkových dveří a venkovních posuvných zástěn, který budou umístěny před okny směrem do zahrady. Na původním objektu vily již byly dokončeny podlahy nad podlahovým topením, dále drenáž objektu a z devadesáti procent jsou dokončení vnitřní omítky. „Zejména rekonstrukční práce na vile pomalu finišují, nicméně jsme realizace projektu prodloužili do konce října. Byly tam totiž nějaké vícepráce a další záležitosti, které stavbu prodloužily,“ vysvětlil starosta města Jan Polák.

V jednopatrové moderní přístavbě bude umístěn hlavní vchod do školky. Oba objekty budou spojeny propojovacím krčkem, vzniknou zde jedny centrální šatny a počítá se i s venkovní terasou. Nová třída v přístavbě bude mít kapacitu 24 dětí.

Původně se počítalo také se započetím druhé etapy, která řeší novou střechu, opláštění starého objektu s respektováním všech historických prvků, rekonstrukci druhé patra staré budovy a část venkovních úprav, avšak ta letos na podzim nakonec nezačne. Jeseničtí totiž neobdrželi žádost o dotaci z ministerstva financí. „Sice jsme splnili všechny podmínky, ale byli jsme zkrátka pod čarou. Žádostí bylo opravdu hodně. Než začne druhá etapa, budeme usilovat o získání dotací z jiných dotačních programů, například z IROPu či Nové zelené úspory, popřípadě je možné v příštím roce žádat o dotaci opět na ministerstvu financí,“ nastínil jesenický starosta.

Na podzim po dokončení stavebních prací se školka vybaví, přičemž nová přístavba bude vybavena kompletně novým nábytkem, v původní vile, i s ohledem na finanční možností města, zůstane část stávajícího vybavení. „Poté bychom postupně pořizovali nové vybavení, ať už z našeho rozpočtu nebo případně z nějakého vhodného dotačního titulu,“ plánuje Polák.

Jesenické děti se z budovy základní školy, kde mají nyní své útočiště, přestěhují do zrekonstruované školky zřejmě na přelomu ledna a února.