Projevují se  také škrty ve státním rozpočtu, zvyšování DPH. Lidé více šetří, méně nakupují, proto se méně vyrábí. Podniky musí snížit náklady, takže propustí zaměstnance.

„A ti končí na úřadu práce,“ zkonstatoval ředitel ÚP 
v Rakovníku Alexander Zajíc.  
V lednu se na úřad práce přihlásilo čtyři sta dvacet, 
v únoru dvě stě třicet a v březnu zatím šedesát osm lidí.

„Počty žadatelů se pomalu snižují. Nárůst v zimních měsících nebyl nijak dramatický, ale nenastal téměř žádný odliv,“ zkonstatoval Alexander Zajíc.
Dříve  se za měsíc přihlašovalo kolem tři sta dvaceti  uchazečů, ale odcházelo jich třeba tři sta padesát. Letos se jich za měsíc odhlásilo zhruba dvě stě  nebo pouze sto. Právě to se z velké části promítlo do vysokého  procenta nezaměstnanosti.

Jaká je šance  uchazečů získat místo prostřednictvím úřadu práce?  „Volných míst máme v nabídce minimum. Odhaduji to na sto čtyřicet až sto padesát. Přesně mohu říci, že na jedno volné místo připadá dvacet celých čtyři desetiny uchazeče. V evidenci je zhruba tři tisíce lidí,“ vypočítával Alexander Zajíc.

Přesný počet volných míst nelze zjistit, protože  se uchazeči na úřad práce evidují od začátku roku podle nového,  už tolik propíraného počítačového systému. Ti, kteří se přihlásili v minulém roce, jsou vedeni ještě v systému starém. Nyní „jedou“ oba systémy souběžně.  Proto nelze přesné číslo zjistit.

To také zkomplikovalo výplatu sociálních dávek. Například  termín výplaty podpory v nezaměstnanosti se posunul o deset dní. Přesto byly všechny dávky ještě vyplaceny v zákonném termínu.

Přes zvyšující se čísla kolem nezaměstnanosti není na tom Rakovník nejhůře. Pro srovnání  – v Jeseníku a Bruntále je bez práce téměř osmnáct procent lidí. Na jedno pracovní místo  v Bruntále připadá téměř čtyřicet pět uchazečů. Nejvíce je to však 
v Třebíči, a to sedmdesát.

Nejlépe je na tom Praha se čtyřmi procenty nezaměstnanosti. O jedno pracovní místo se tu uchází  čtyři lidé.  V celé ČR je bez práce  devět procent lidí. Na jedno volné místo připadá patnáct uchazečů.