To potvrdila i ředitelka Úřadu práce v Rakovníku Jitka Ledvinová. „Obecně lze říci, že je již znatelný nárůst počtu žadatelů o zprostředkování zaměstnání proti běžnému období, bohužel nelze konkretizovat žádné profese ani obory. Lidé se často zatím jen informují o možnostech evidence,“ sdělila s tím, že zaměstnavatelé se nyní rovněž informují o připravovaných normách kompenzace platů zaměstnanců v karanténě či při jiných omezeních výroby nebo služeb.

ONLINE ke koronaviru najdete ZDE

Takzvaný program Antivirus na podporu zaměstnanců a zaměstnavatelů, který schválila vláda, je v současné době stále v legislativním procesu. Bližší informace tedy budou oznámeny až po jeho schválení Ministerstvem práce a sociálních věcí a vedením Úřadu práce ČR.

Vedle zvýšeného počtu žadatelů o práci se ovšem objevují i různé firmy, které shánějí nové pracovníky více než kdy jindy, obzvlášť tam, kde byly z velké části závislé na brigádnících ze zahraničí.

Nové požadavky hlásí například společnost ANEXIA s.r.o. s pracovními pozicemi do logistiky. „Firma v tomto případě vystupuje především jako logistická společnost pro firmu Procter and Gamble, která svoji výrobu s ohledem na situaci neomezuje,“ vysvětluje ředitelka ÚP Rakovník.

Podle vyjádření ředitele firmy se výroba dokonce zvýšila. „Je to tím, že naše produkty jsou nyní na trhu velmi žádané. Spousta lidí chce více prát, čistit, takže se snažíme maximalizovat výrobu tak, abychom uspokojili poptávku nejen v České republice, ale i ve světě nebo v Evropě,“ popisuje ředitel P&G Rakona Tomáš Andraščík.

Další požadavky na pracovníky ve větším množství přicházejí ze sezonních prací v zemědělství, zejména pak ze chmelnic. „U nás se na jaře prostřídalo zhruba sto brigádníků, kteří kvůli uzavření hranic nyní chybí. Hlavně na zavádění jich je potřeba hodně. Nyní ale řešíme zapichování, nějaké brigády máme, ale zatím to pořád potvrzujeme. Uvidíme, jak se situace vyvine, protože se vše mění ze dne na den. Fabriky postupně omezují provoz, takže se nějací brigádníci stále objevují, ale nemůžu říci, že to máme stoprocentně zajištěné,“ uvedl předseda představenstva mutějovické společnosti Zem-Invest Zdeněk Rosa.

Situaci s uchazeči o zaměstnání komplikuje i nemožnost osobního styku se zprostředkovatelkami zaměstnání. Reakce totiž u řady z nich není okamžitá. „Vzhledem k tomu, že jsme s nezaměstnanými ve spojení pouze telefonicky, elektronicky či formou SMS, zpětná reakce je tedy v tuto chvíli časově prodloužena,“ potvrzuje Jitka Ledvinová.

Náročná nepřímá komunikace způsobuje rovněž komplikace u vyplácení dávek. „Osobní kontakt jednoznačně chybí. I přes veškerou snahu je náročné získat potřebné dokumenty před možným vyplacením dávky. Snažíme se vše co nejvíce zjednodušit, ale i přesto jsou dána jasná pravidla pro přiznání dávek,“ dodává Jitka Ledvinová.

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in