VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úřad vám poradí a pomůže. Najít práci si ale musíte sami.

Rakovník – Podíl nezaměstnaných na Rakovnicku od začátku roku stoupá. V prosinci minulého roku to bylo 7,4 %, v lednu 8 % a v únoru 8,1 %. Podle ředitele Úřadu práce (ÚP) v Rakovníku Alexandra Zajíce by se měl příliv nezaměstnaných v dalších měsících zastavit.

13.3.2013 1
SDÍLEJ:

Alexander Zajíc ředitel ÚP v RakovníkuFoto: Deník/Šárka Hoblíková


Napovídá tomu i odliv nezaměstnaných: „V únoru jsme přijali 217 lidí, 146 jich odešlo. Takže jich tu zůstalo sedmdesát jedna. Mladistvých jsme přijali dvacet a odešlo jich 27," vypočítával Alexander Zajíc.
Největší nárůst nezaměstnaných úřad zaznamenává v listopadu, prosinci a v lednu, kdy končí sezonní práce. Předpokládaný odliv v březnu zase souvisí se začátkem jarních prací.

Volná místa
V únoru mohl ÚP nabídnout 131 volných míst. Ale toto číslo se nedá nikde ověřit. Firmy už totiž nemají povinnost volná místa hlásit. A také nový počítačový systém na ÚP stále nepracuje tak, jak má. Do čísla se promítají volná místa v celé republice, například v Praze. Starý systém umožňoval najít volná místa přímo na Rakovnicku. Zrovna tak zjistit jako dříve, o které profese je největší zájem, nelze. V systému ještě nepracují některé programy.

„Obecně lze ale říci, že je zájem o pracovité a svědomité lidi. Určité těžkosti se sháněním místa mají, tak jako jinde, lidé nad padesát let. Ale pro ty má ÚP určité programy a projekty, do kterých se mohou zapojit. Ale bohužel jim nezaručíme, že seženou místo," zkonstatoval Zajíc.

Absolventi mají naopak zase větší obrátkovost. To znamená, že se zaevidují, pak si najdou nějakou krátkodobou brigádu a vrátí se zpět.

Na nezaměstnanosti se neprojevila ani lednová amnestie. V Rakovníku zaevidovali celkem 16 amnestovaných, kteří přicházeli průběžně.

Rekordmani
Někteří lidé se ale neustále do evidence vracejí, třeba i po patnácté, po šestnácté. „Někdo krátkodobé pracovní příležitosti vyhledává záměrně. Nestojí o to být někde několik let. Pro někoho je to možná zajímavější, pozná nové lidi, proto si shání sezónní práce. nelze ale pracovat půl roku a přitom si vydělat na další půl rok," uváděl Alexander Zajíc.

Rekvalifikace
Pomocí při hledání práce je také rekvalifikace. Nyní funguje takzvaná zvolená. Klient si sám vybere profesi i rekvalifikační středisko. Uzavře smlouvu s ÚP a se školícím střediskem. Může to být i mimo okres. Omezen je pouze časem a peněžní částkou. Za tři roky může zájemce o rekvalifikaci vyčerpat padesát tisíc korun.
„Dříve to bylo možná pro uchazeče jednodušší. Měli jsme připraveno několik středisek a ta jsme nabídli. Nyní musí uchazeč hledat sám. My mu ale pomůžeme. Zájem o kurzy je, a protože u zvolených kurzů má dotyčný už domluvenou práci se zaměstnavatelem, tak pak má i uplatnění," řekl ředitel ÚP Alexander Zajíc.
Určitou zárukou využití absolvovaného kurzu je příslib od zaměstnavatele, že ho pak zaměstná. To je nezastupitelnou podmínkou pro získání rekvalifikace. Největší zájem je o řidičské průkazy, rekvalifikační kurzy na pedikúru, obsluhu zemních strojů.

Jak hledat práci
Při hledání pracovního místa ředitel ÚP v Rakovníku doporučuje: „Určitě nelze spoléhat se jen na úřad práce. My uchazečům pomůžeme radou, informacemi. Ale určitě za něj problém najít volné místo nevyřešíme. To jsou falešné iluze."

Dobré je tedy ptát se, inzerovat. Na ÚP se lze naučit, jak správně napsat životopis, jak se o zaměstnání ucházet. Člověk se musí umět prodávat. Přílišná skromnost není na místě.

Alexander Zajíc dále doporučuje kromě rozeslání dopisů i osobní návštěvu se šéfem firmy, či s personalistou. Hodně o člověku už vypovídá samotný dopis, jeho forma, úprava. Při osobním pohovoru se mohou některé nedostatky vysvětlit. Návštěva dává určitě větší váhu než jen dopis. Hodně lidí toto podceňuje. Představuje si, že když bude měsíc rozesílat dopisy, práci určitě najde. Ale to tak není.
Pokud uchazeči nemohou najít práci delší dobu, měli by se zamyslet nad svojí profesí. Jestli se na trhu nezměnily podmínky a není třeba se přeorientovat jinam. „Dnes nelze lpět na jedné profesi a myslet si, že ji budu dělat celý život," řekl Zajíc.

Nový výpočet nezaměstnanosti

Čísla o nezaměstnanosti, nyní takzvaný podíl nezaměstnaných osob, vycházejí ve srovnání se stejným obdobím loňského a předloňského roku nižší. Nezpůsobil to úbytek nezaměstnaných, ale lednová změna výpočtu nezaměstnanosti podle Eurostatu. Proto tato čísla nelze srovnávat.

Dříve se nevypočítávala z disponibilní pracovní síly. Číslo disponibilní pracovní síly přicházelo ze statistického úřadu a každý měsíc se měnilo. Nyní se berou všichni obyvatelé od 15 do 64 let. To je počet dosažitelných uchazečů o zaměstnání od 15 do 64 let k obyvatelstvu stejného věku. Číslo se vydělí počtem uchazečů evidovaných na úřadu práce. Nepřepočítává se žádnými koeficienty, například počtem žen v domácnosti a podobně.

„Výpočet je jednodušší a pokud ho budou používat všichni, lze ho brát jako kritérium. Dříve jsme si statistiku vypočítávali tady, nyní se dělá centrálně," řekl Zajíc.

Nezaměstnanost:

Rakovník – únor:
Podíl nezaměstnaných osob: 8,1%
ženy 8,3%
muži 7,9%

Počet uchazečů na jedno volné pracovní místo: 23,8
Přihlášení uchazeči 217
Odhlášení uchazeči 146
Přihlášení absolventi 20
Odhlášení absolventi 27
Volná prac. místa 131
Z toho pro absolventy 20
Pro zdravotně postižené 22

Rakovník – leden:
Nezaměstnaní na ÚP: 2925
Z toho:
zdravotně postižení 461
se základním vzděláním 780
se středním odborným vzděláním 1306
bakalářů 24
vysokoškoláků 88

Délka evidence:
Do jednoho roku: 246
Od jednoho do dvou : 543
Nad dva roky: 578

Podíl nezaměstnaných
Středočeský kraj: 6,7%
Praha: 4,6%

Nejhorší regiony:
Kutná hora: 9,2%
Kolín: 9,2%

Autor: Šárka Hoblíková

13.3.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 400 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12400 kč, mzda max. 14400 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Požadujeme: manuální zručnost, pečlivost a samostatnost. Znalost ukrajinského nebo ruského jazyka výhodou., Kontakt: e-mailem info@iveba.cz. Pracoviště: Iveba s.r.o. - pracoviště anexia s.r.o., Lubenská, č.p. 1588, 269 01 Rakovník 1. Informace: Petr Baťko, +420 734 622 444.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 20 500 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě Operátor/ka výroby, operátor logistiky. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20500 kč. Volných pracovních míst: 14. Poznámka: Požadujeme: manuální zručnost., Nabízíme: svozovou dopravu ze směru Louny a Žatec, dotované stravné., Kontakt: tel. 733144286 (Po-Pá 8:00-16:00 hod.). Pracoviště: Manpowergroup s.r.o. - valeo kuštova 2596, Kuštova, č.p. 2596, 269 01 Rakovník 1. Informace: Barbora Hájková, +420 733 144 286.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 30 000 Kč

Obsluha zařízení na hutní zpracování kovů (obsluha pecí a konvertorů) Metalurg, vedoucí střediska kalírny. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme zaměstnance na pozici Metalurga, vedoucího střediska kalírny. , Náplň práce:, - samostatné řešení technologie výroby a normování práce při tepelném a chemicko-tepelném zpracování, - řídí činnost střediska, stanovuje úkoly, zodpovídá za dodržování zásad BOZP, PO a dodržování systému jakosti, - zabezpečuje řízení tech. dokumentace, včetně návodek tepelného zpracování, - spolupracuje se svařovacím technologem při optimalizaci procesu svařování. Pracoviště: Permon s.r.o., 270 23 Křivoklát. Informace: , .

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 12 500 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zdedník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Náplň práce: betonářské práce, zateplovací práce, Kontakt:Petr Vávra, tel.: 777 646 565, e-mail: pralinka@pralinkaclub.cz. Pracoviště: Petr vávra - kavárna - vinárna "pralinka", Masná, č.p. 1849, 269 01 Rakovník 1. Informace: Petr Vávra, +420 777 646 565.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Typická žaloba církví o majetky se týká kusu pole

Videosouhrn 19. července 2018

Usmrcené oči Berouskových tygrů a širý, černý lán: prohlédněte si videa dne

Češky si na ME zahrají semifinále s Ruskem

Rakovník - Poslední duel s Italkami přinesl českým reprezentantkám v pozemním hokeji v Rakovníku opět dramatickou podívanou až do závěrečných minut a opět přitom byly rakovnické hráčky Jerijová, Somolová, Bašová a Hanzlová, gólmanka Steidlová tentokrát přepustila své místo Matouškové. Těsná výhra posílá české pozemní hokejistky do semifinále ME do 18 let proti Rusku, začátek je na Městském stadionu 20. července v 16.30 hodin. Druhou dvojici tvoří Skotsko s Rakouskem od 14 hodin.

Opilý řidič srazil cyklistu, za volantem ho vystřídala manželka. Také pila

Střední Čechy – Podezřelá z ohrožení pod vlivem návykové látky je kvůli svému počínání během jediného večera celá manželská dvojice: muž i žena. O tom, čeho se podle policie pár dopustil 28. května v Čakovičkách na pomezí Mělnicka a Prahy-východ, informovala ve středu Eva Hašlová z územního odboru středočeské policie pro Prahu-venkov: Východ.

Jízda po dálnici bez známky se prodražila o tisícovku

Střední Čechy – Častěji než našinci neplatí nyní za dálnici cizinci. Nasvědčují tomu alespoň poznatky ústeckých celníků, kteří prověřují dálniční známky i v části středních Čech: kontrolují dálnici D8 od Petrovic až po Prahu.

Zlatá náplast Tichého za individuální disciplíny

Rakovník - Koncem června se konal Světový pohár juniorů ve střelbě ISSF v německém Suhlu. Závodu se zúčastnil i rakovnický nadějný střelec Radek Tichý, jehož favorizovanou disciplínou je vzduchová puška ve stoje. Zazářil ale hlavně v soutěži týmů, v němž Česko vybojovalo zlaté medaile.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT