VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úřad vám poradí a pomůže. Najít práci si ale musíte sami.

Rakovník – Podíl nezaměstnaných na Rakovnicku od začátku roku stoupá. V prosinci minulého roku to bylo 7,4 %, v lednu 8 % a v únoru 8,1 %. Podle ředitele Úřadu práce (ÚP) v Rakovníku Alexandra Zajíce by se měl příliv nezaměstnaných v dalších měsících zastavit.

13.3.2013 1
SDÍLEJ:

Alexander Zajíc ředitel ÚP v RakovníkuFoto: Deník/Šárka Hoblíková


Napovídá tomu i odliv nezaměstnaných: „V únoru jsme přijali 217 lidí, 146 jich odešlo. Takže jich tu zůstalo sedmdesát jedna. Mladistvých jsme přijali dvacet a odešlo jich 27," vypočítával Alexander Zajíc.
Největší nárůst nezaměstnaných úřad zaznamenává v listopadu, prosinci a v lednu, kdy končí sezonní práce. Předpokládaný odliv v březnu zase souvisí se začátkem jarních prací.

Volná místa
V únoru mohl ÚP nabídnout 131 volných míst. Ale toto číslo se nedá nikde ověřit. Firmy už totiž nemají povinnost volná místa hlásit. A také nový počítačový systém na ÚP stále nepracuje tak, jak má. Do čísla se promítají volná místa v celé republice, například v Praze. Starý systém umožňoval najít volná místa přímo na Rakovnicku. Zrovna tak zjistit jako dříve, o které profese je největší zájem, nelze. V systému ještě nepracují některé programy.

„Obecně lze ale říci, že je zájem o pracovité a svědomité lidi. Určité těžkosti se sháněním místa mají, tak jako jinde, lidé nad padesát let. Ale pro ty má ÚP určité programy a projekty, do kterých se mohou zapojit. Ale bohužel jim nezaručíme, že seženou místo," zkonstatoval Zajíc.

Absolventi mají naopak zase větší obrátkovost. To znamená, že se zaevidují, pak si najdou nějakou krátkodobou brigádu a vrátí se zpět.

Na nezaměstnanosti se neprojevila ani lednová amnestie. V Rakovníku zaevidovali celkem 16 amnestovaných, kteří přicházeli průběžně.

Rekordmani
Někteří lidé se ale neustále do evidence vracejí, třeba i po patnácté, po šestnácté. „Někdo krátkodobé pracovní příležitosti vyhledává záměrně. Nestojí o to být někde několik let. Pro někoho je to možná zajímavější, pozná nové lidi, proto si shání sezónní práce. nelze ale pracovat půl roku a přitom si vydělat na další půl rok," uváděl Alexander Zajíc.

Rekvalifikace
Pomocí při hledání práce je také rekvalifikace. Nyní funguje takzvaná zvolená. Klient si sám vybere profesi i rekvalifikační středisko. Uzavře smlouvu s ÚP a se školícím střediskem. Může to být i mimo okres. Omezen je pouze časem a peněžní částkou. Za tři roky může zájemce o rekvalifikaci vyčerpat padesát tisíc korun.
„Dříve to bylo možná pro uchazeče jednodušší. Měli jsme připraveno několik středisek a ta jsme nabídli. Nyní musí uchazeč hledat sám. My mu ale pomůžeme. Zájem o kurzy je, a protože u zvolených kurzů má dotyčný už domluvenou práci se zaměstnavatelem, tak pak má i uplatnění," řekl ředitel ÚP Alexander Zajíc.
Určitou zárukou využití absolvovaného kurzu je příslib od zaměstnavatele, že ho pak zaměstná. To je nezastupitelnou podmínkou pro získání rekvalifikace. Největší zájem je o řidičské průkazy, rekvalifikační kurzy na pedikúru, obsluhu zemních strojů.

Jak hledat práci
Při hledání pracovního místa ředitel ÚP v Rakovníku doporučuje: „Určitě nelze spoléhat se jen na úřad práce. My uchazečům pomůžeme radou, informacemi. Ale určitě za něj problém najít volné místo nevyřešíme. To jsou falešné iluze."

Dobré je tedy ptát se, inzerovat. Na ÚP se lze naučit, jak správně napsat životopis, jak se o zaměstnání ucházet. Člověk se musí umět prodávat. Přílišná skromnost není na místě.

Alexander Zajíc dále doporučuje kromě rozeslání dopisů i osobní návštěvu se šéfem firmy, či s personalistou. Hodně o člověku už vypovídá samotný dopis, jeho forma, úprava. Při osobním pohovoru se mohou některé nedostatky vysvětlit. Návštěva dává určitě větší váhu než jen dopis. Hodně lidí toto podceňuje. Představuje si, že když bude měsíc rozesílat dopisy, práci určitě najde. Ale to tak není.
Pokud uchazeči nemohou najít práci delší dobu, měli by se zamyslet nad svojí profesí. Jestli se na trhu nezměnily podmínky a není třeba se přeorientovat jinam. „Dnes nelze lpět na jedné profesi a myslet si, že ji budu dělat celý život," řekl Zajíc.

Nový výpočet nezaměstnanosti

Čísla o nezaměstnanosti, nyní takzvaný podíl nezaměstnaných osob, vycházejí ve srovnání se stejným obdobím loňského a předloňského roku nižší. Nezpůsobil to úbytek nezaměstnaných, ale lednová změna výpočtu nezaměstnanosti podle Eurostatu. Proto tato čísla nelze srovnávat.

Dříve se nevypočítávala z disponibilní pracovní síly. Číslo disponibilní pracovní síly přicházelo ze statistického úřadu a každý měsíc se měnilo. Nyní se berou všichni obyvatelé od 15 do 64 let. To je počet dosažitelných uchazečů o zaměstnání od 15 do 64 let k obyvatelstvu stejného věku. Číslo se vydělí počtem uchazečů evidovaných na úřadu práce. Nepřepočítává se žádnými koeficienty, například počtem žen v domácnosti a podobně.

„Výpočet je jednodušší a pokud ho budou používat všichni, lze ho brát jako kritérium. Dříve jsme si statistiku vypočítávali tady, nyní se dělá centrálně," řekl Zajíc.

Nezaměstnanost:

Rakovník – únor:
Podíl nezaměstnaných osob: 8,1%
ženy 8,3%
muži 7,9%

Počet uchazečů na jedno volné pracovní místo: 23,8
Přihlášení uchazeči 217
Odhlášení uchazeči 146
Přihlášení absolventi 20
Odhlášení absolventi 27
Volná prac. místa 131
Z toho pro absolventy 20
Pro zdravotně postižené 22

Rakovník – leden:
Nezaměstnaní na ÚP: 2925
Z toho:
zdravotně postižení 461
se základním vzděláním 780
se středním odborným vzděláním 1306
bakalářů 24
vysokoškoláků 88

Délka evidence:
Do jednoho roku: 246
Od jednoho do dvou : 543
Nad dva roky: 578

Podíl nezaměstnaných
Středočeský kraj: 6,7%
Praha: 4,6%

Nejhorší regiony:
Kutná hora: 9,2%
Kolín: 9,2%

Autor: Šárka Hoblíková

13.3.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kouč Olešné Miloslav Doležal.

Doležal: Omluvenky jsou základem mých emocí

Ilustrační foto.

Rakovnická Lokomotiva podruhé v sezoně vykolejila

Muž, který zemřel v chatě, se stal obětí vraždy

Střední Čechy – Obětí vraždy se podle prvotních poznatků stal 60letý muž, který v úterý večer zemřel v chatě v obci Černolice na Praze-západ.

První sníh, kalamita a s obnaženou hrudí na Sněžku: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 16. ledna 2018.

Děti se utkaly v šachovém turnaji

Kněževes – V sobotu 6. ledna patřila sokolovna v Kněževsi šachistům. Šachový klub Český lev Kolešovice tu pořádal otevřený šachový turnaj dětí. Změřit své síly, tak mohli registrovaní hráči, ale i ti, které hrají šachy pouze doma pro radost.

Děti Babiše se vyvlékají z kauzy Čapí hnízdo. Vymlouvají se na zdraví

Děti premiéra Andreje Babiše zaslaly policii lékařské posudky, podle nichž se nemohou účastnit trestního řízení v kauze Čapí hnízdo. Jsou obviněni z toho, že svému otci pomáhali zakrýt dotační podvod. Policie nyní hodlá nechat jejich zdravotní stav přezkoumat. Informoval o tom server Neovlivní.cz.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>