„Odpalování se mělo soustředit jen na vybraná místa. Většině psů ohňostroje a dělobuchy vadí. Způsobují jim značný stres, který často přeroste až do nekontrolovatelné paniky. Pokud se tak stane, může dojít k vážným zraněním,“ upozorňuje majitel rakovnického útulku pro psy Luděk Březina. Ten také podotkl, že se pes nemusí mít několik let s ohňostroji problém, avšak pak se zničehonic začne bát a musí být pod kontrolou.

„V našem útulku se snažíme psy co nejlépe zabezpečit, aby vše přežili bez úhony, nicméně i nám se stalo, že kvůli hlouposti lidí, kteří odpalovali v okolí, došlo k fatálnímu zranění. Paradoxně loňský rok patřil k těm nejhorším. Kvůli lock downu lidé v okolních bytovkách odpalovali ohňostroje ze střech, takže jejich dolet a razance byla daleko větší. Odpalovali dělobuchy směrem do volného prostoru, takže nám bouchaly přímo nad útulkem,“ podivuje se Březina s tím, že pokud bude bezohlednost lidí pokračovat, zažádá ve spolupráci s veterinární správou o opatření, které odpalování ohňostrojů v blízkosti útulku omezí.

Na silvestrovské i novoroční ohňostroje má jednoznačný názor i jednatelka útulku Zvířecí pohoda na Hořovicku Veronika Novotná. „V ohňostrojích neshledáváme bohužel nic hezkého. Vše vnímáme z druhé strany. Je to lidská zábava, která způsobuje obrovský stres a v mnohých případech smrt nejen domácím, ale také volně žijícím živočichům,“ pronesla.

Silvestr je nejnáročnějším dnem roku také pro majitele bzovského statku, který je útočištěm pro opuštěná zvířata. „Každý rok trávíme noc s našimi starými koňmi a přejeme si, aby byl oslavám konec. Koně běhají vystrašeně z jednoho konce ohrady na druhý, velikým stresem se potí a my se jen bojíme, aby si nezlomili nohy. Myslím, že kdyby lidé viděli, jaký stres jim rány způsobují, přestali by pyrotechniku kupovat,“ popsala Novotná, podle níž jsou světelné efekty pro domácí zvířata mírnější než hlučné ohňostroje, ale pro volně žijící živočichy, především ptactvo, jsou i světelné efekty smrtící.

Veronika Novotná doporučuje, aby na Silvestra majitelé svého psa žijícího venku zavřeli již v dopoledních hodinách do chodby. „Také pomáhá psům hlasitě pustit například televizi,“ dodává.

„V loňském roce lidé pyrotechniku k oslavám využili, ale bylo jí o poznání méně. Byla to klidnější noc, oproti předešlým rokům. Proto prosíme lidi, kteří tímto způsobem oslavují Silvestr, aby sáhli po nehlučné pyrotechnice a majitelům psů, aby si své čtyřnohé přátele včas zavřeli,“ uzavřela.