Ti dříve narození se snad okamžitě vrátí do doby, kdy z krásné lakované skříňky na nás promlouval příjemný hlas nebo se linula hudba hlavně ze stanice Praha. Ti mladí se možná podiví, že takové přístroje vůbec mohly někdy hrát.

Hezky pohromadě se tu sešly opravdu pěkné kousky. Sbírka začíná exempláři, které hrály před druhou světovou válkou. Zavzpomínat si můžete nad starou dobrou krystalkou. Pak pokračují kousky z padesátých let, třeba bateriový radiopřijímač značky Tesla a Kriváň. Mezi rádii se vyjímá první radiotelevize z druhé poloviny padesátých let. Rádio u ní hraje, jen televizor je třeba naladit.

Zahraniční značky tady zastupuje třeba rádio Phillips ze začátku 30. let. Vzpomínky v mnohých jistě vyvolá pohled na gramofonové skříně nebo na klasický dráťák. A co teprve na kotoučový magnetofon Sonet Duo. Historicky, i když pro někoho z doby nedávné, působí přístroje ze sedmdesátých a osmdesátých let.

Tuhle úctyhodnou sbírku dokázal dát dohromady mladý sběratel Martin Stránský: „Téměř všechna rádia hrají, a ostatní čekají na to, až se k nim postupně dostanu a opravím je,“ vysvětlil.

Se sbíráním začal už ve čtrnácti letech a jak s úsměvem přiznal, maminka, babička i sestra mu zakázaly chodit na burzu, protože odtud nikdy nepřišel s prázdnou. A sbírat rádia je náročný koníček hlavně na prostor.

Martin si většinu přístrojů dokáže opravit sám. Součástky, protože jich ve své době bylo vyrobeno mnoho, se dají sehnat i dnes. Dokonce v Praze existuje bazar, ve kterém se vykupují a pak dále prodávají. A o každém přístroji ví nějakou zajímavost.

Martin Stránský sbírá kromě rádií ještě staré televize a gramofony. K této vášni ho přivedla jedna písnička ze staré desky Sentimentální blues, kterou si pouštěl na starém gramofonu od dědy. A tak nějak ho to chytlo.

Rád poslouchá i melodie z třicátých let, například od R. A. Dvorského nebo i zahraniční melodie. Hudba z jeho gramofonů doprovází například muzejní noci ve stylu první republiky pořádané v Muzeu v Lánech.

Historická rádia si můžete prohlédnout v muzeu v Novém Strašecí ještě do 29. ledna. Pak se přestěhují do muzea v Jesenici. Tady se sbírka rozšíří ještě o další kousky, protože jesenické muzeum nabízí větší prostor.