„Zásadní přínos bude zvýšení bezpečnosti a kvality péče, pacient s akutním problémem přijde jen na jedno místo, kde bude připraven personál a vybavení. Zlepšit by se měl také příjezd a parkování pacientů a doprovodů,“ uvedl pro Rakovnický deník ředitel a jednatel Masarykovi nemocnice v Rakovníku Tomáš Jedlička. Plánovaná rekonstrukce se dotkne přízemí hlavní budovy nemocnice, kde vznikne urgentní příjem, recepce, občerstvení, nový vjezd do nemocnice a nové parkoviště pro pacienty. „Součástí urgentního příjmu by měla být pohotovost pro dospělé jako plnohodnotná součást provozu s možností využít jak veškeré zázemí nemocnice, tak konzultace s ostatními lékaři,“ upřesnil Tomáš Jedlička.

Vlastník nemocnice bude také investovat do požárního zabezpečení budovy a výměny výtahů, které jsou už dost staré. A rekonstrukce zasáhne také sedmé patro hlavní budovy, kde je nyní lůžkové oddělení pro novorozence a matky v šestinedělí. „V současnosti máme první stupeň projektové dokumentace a začínáme připravovat projekt pro stavební povolení. Stavební práce bychom rádi začali na podzim,“ řekl Tomáš Jedlička a dodal, že odhadovaná doba rekonstrukce je přibližně jeden a půl roku.

Vedení nemocnice plánuje také výstavbu třech bytových domů s více než šedesáti byty pro své zaměstnance. Ty by měly stát nad areálem nemocnice. Vlastník rakovnické nemocnice společnost Privamed Healthia chce tímto krokem podpořit řešení současné personální situace ve zdravotnictví. „V poslední době se sice podařilo částečně stabilizovat situaci s chybějícím lékařským personálem, s ohledem na věkové spektrum lékařů, ale není výhled optimistický a bohužel ze strany státu nepřichází žádné racionální řešení, spíše se situace komplikuje, jako například v oblasti vzdělávání,“ vysvětlil Tomáš Jedlička.

Už teď došlo k rozšíření poskytovaných lékařských služeb. V nemocnici se rozšířila neurologická, urologická, pneumologická a onkologická péče, nebo osteologická a psychiatrická péče. „Uvažujeme ve spolupráci s novým lékařem o otevření cévní ambulance. Do budoucnosti bychom rádi, aby v areálu byla poskytována komplexní ambulantní péče jak formou vlastních zaměstnanců, tak i formou pronájmu privátním lékařům,“ řekl Tomáš Jedlička.

To, že v nemocnici výrazně chybí dětská pohotovost si je vedení nemocnice plně vědomo. Bohužel, řešení zatím není na obzoru. „Po ukončení provozu dětského oddělení odešli lékaři většinou do ambulantní praxe a nemocnice tedy nemá možnost tuto služby provozovat. Otázku potřebnosti a reálnosti provozu je nutno směřovat na kraj a zdravotní pojišťovny, které jsou ze zákona odpovědné za zajištění zdravotní péče,“ vysvětlil Tomáš Jedlička.

A například největší pojišťovna VZP říká, že tuto situaci ovlivnit nemůže, že dostupnost zdravotní péče je jednoznačně a závazně stanovena platnou legislativou. „Vláda České republiky tímto svým nařízením stanovila, že každý pojištěnec musí mít péči praktického lékaře pro děti a dorost dostupnou v dojezdové vzdálenosti do 35 minut osobním automobilem,“ uvedl pro Rakovnický deník tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý. To znamená, že podle zákona nemusí být lékař v každé obci ani městě. „VZP není kompetentní k tomu, aby s uvedeným legislativním předpisem jakkoliv polemizovala, zpochybňovala jeho adekvátnost, či ho jinak hodnotila,“ doplnil Oldřich Tichý.