Oprava sesunutého svahu u víceproudové silnice mezi Novým Strašecím a Rudou potrvá déle, než se původně předpokládalo. Nepočítalo se totiž s tak objemným odvozem zeminy.

Silnice mezi Strašecím a Rudou tak bude podle nových plánů uzavřena až téměř do konce října. Přitom termín otevření silnice byl původně naplánován na 20. září. „Na základě požadavku z kontrolního dne požádala stavební firma o prodloužení uzavírky do třiadvacátého října. Důvodem žádosti je zajištění bezpečnosti na staveništi při odtěžování zeminy,“ uvedl mluvčí radnice Jan Polák. Ten dále dodal, že o podmínkách prodloužení uzavírky se bude ještě jednat, nicméně vše prý nasvědčuje tomu, že to bude skutečně do uvedeného termínu. „Byl jsem se na místě sesuvu podívat. Zrovna se pracovalo v horní části svahu. Kameny létaly přes celou silnici. Provoz zde by tak byl velmi nebezpečný,“ řekl k situaci starosta Nového Strašecí Karel Filip.

Opravu svahu je náročná kvůli nestabilitě terénu. Nelze tak horninu odvézt pouze najednou, ale po částech. Pískovcový svah se vyztuží pomocí takzvaných schodovitých kaskád, tedy jakýchsi betonových schodů. Ty zajistí stabilitu a hlavně by již nemělo dojít k dalším sesuvům. „Na opravu je vyčleněno dvacet milionů korun,“ řekl Deníku náměstek středočeského hejtmana a senátor Marcel Chládek. Veškeré objízdné trasy vedou po rychlostní silnici R6.