Mezi nimi je i rodina Petrželkova. Za rakovnickým Penny marketem mají postavený, zkolaudovaný rodinný dům s oplocenou zahradou. Podle nového územního plánu by měli přijít zhruba o dvanáct set metrů čtverečních oplocené zahrady a navrhovaná komunikace by jim měla vést v těsné blízkosti rodinného domu. A to proto, že tu nový územní plán počítá s výstavbou bytových domů a veřejného prostranství. Rodina Petrželkova, ale nerozumí tomu, proč by kvůli výstavbě nových bytů měli přijít o část svého pozemku.

Na zmíněném oploceném pozemku má rodina navíc příjezdovou cestu k domu, bazén a schodiště do domu. „Vůbec nás nenapadlo, že nový územní plán se dotýká také našeho pozemku, proto jsme se nezúčastnili připomínkování,“ uvedla Milena Petrželková. Přitom vedle jejich pozemku jsou i další, které nejsou ani oplocené a slouží jako pole. Petrželková tak nechápe, proč si architektka, která nový uzemní plán připravuje, vybrala zrovna jejich oplocený pozemek.

Podle nového územního plánu povede veřejná komunikace přes zahradu rodiny Petrželkových, kde má vzniknout také veřejné prostranství.

Podle nového územního plánu povede veřejná komunikace přes zahradu rodiny Petrželkových, kde má vzniknout také veřejné prostranství. Autor: Deník / Fryčová Renáta

„Kdybychom nenavrhovali komunikace a veřejná prostranství na soukromých pozemcích, tak bychom je nenavrhovali vůbec. Vyvlastnění je jediná možnost, aby tu nové komunikace vůbec mohly vzniknout,“ řekla vedoucí oddělení úřadu územního plánování a regionálního rozvoje Soňa Blovská a dodala, že nelze informovat o záměru územního plánu všechny dotčené majitele. „Povinnost majitele pozemku je si ho nějak opatřovat a hlídat,“ dodala Blovská.

Vedoucí odboru výstavby a investic František Staněk uvedl, že takových lidí, jejichž pozemků se nově připravovaný územní plán dotýká, je několik desítek a není možné všechny o tomto záměru informovat. „Možnost podat připomínky k územnímu plánu jsme oznámili na územní desce a informaci jsme nechali otisknout i v místním tisku,“ vysvětlil rakovnický starosta Pavel Jenšovský.

Stejný problém s novým územním plánem uvedl i rakovnický zastupitel Miloslav Kubínek. „Na Zátiší jsme vybudovali kopeček na bobování a paní architektka k němu v novém územním plánu přivedla silnici. Takže ho můžeme zrušit,“ uvedl Kubínek. A podotkl, že by se měla architektka, která územní plán zpracovává, podívat na místa, kterých se změna dotýká. Nový územní plán města musí schválit rakovničtí zastupitelé, kteří v tomto ohledu rozhodně zajedno nejsou.