Někteří obyvatelé Rakovníka už několikrát na tento problém upozorňovali nejen redakci Rakovnického deníku, ale samotné majitele psů velmi často kritizovali na sociálních sítích. Kritiku tu velmi často sklidili městští strážníci. Podle některých uživatelů na sociálních sítích by právě hlídky strážníků měly s tímto nešvarem něco dělat a pejskaře náležitě potrestat.

Ovšem boj s pejskaři je podle starosty města Rakovníka a vrchního velitele městské policie Pavla Jenšovského (ČSSD) velmi složitý. Podle starosty nelze předpokládat, že by dvoučlenná hlídka strážníků, i vzhledem k tomu, kolik je v Rakovníku hlášeno psů, dokázala chytit každého pejskaře, který po svém čtyřnohém mazlíčkovi neuklízí.

„Nedá se to systémovým opatřením změnit. Lidé se musí slušně chovat a zároveň vychovávat, zejména pak pejskaři navzájem. Mě fascinuje, když vidíte panelový dům, ze kterého vyjde člověk, vypustí psa, ten vykoná potřebu přímo před vchodem, dovnitř chodí lidé z toho samého domu a nic dotyčnému neřeknou. Jejich děti si zde potom hrají. Toto nikdo nemůže postihnout z hlediska složek, jako je městská policie," řekl starosta Pavel Jenšovský.

Přitom to neznamená, že nezodpovědní pejskaři trestu uniknou. V případě, že je strážníci dopadnou, budou majitelé psů pokutováni za znečišťování okolí.