Částečná rekonstrukce Čermákových sadů začne v průběhu letních měsíců a skončit by měla do letošní zimy a provede ji firma z obce Holedeč ze Žatecka.

„V rámci této etapy vybudujeme páteřní chodník od sokolovny k Lexově vile a také k němu příčný páteřní chodník od lávky u plaveckého bazénu k Masarykově obchodní akademii," vysvětlil místostarosta města Miroslav Samaš (ANO) a dodal: „Navazujeme tak na již zrealizovanou první etapu, která zahrnovala parkoviště, chodníky, komunikaci a veřejné osvětlení v okolí Domu dětí a mládeže."

„Čermákovy sady budou mít nové zpevněné komunikace a budou doplněny o lavičky a odpadkové koše, v trase nových zpevněných chodníků přibude veřejné osvětlení a budou vybudovány dvě vstupní brány, a to konkrétně u sokolovny a u Masarykovy obchodní akademie," sdělila bližší informace Alida Štulajterová, mluvčí rakovnické radnice.

Podle Rakovničanů je dobře, že se na park nezapomíná. „Park je místem, kam by se mělo podle mého investovat daleko více peněz. Hlavně si myslím, že prostranství kolem dětského hřiště by mohlo být postupně předěláno a mohly by zde být další hřiště včetně oplocení. Ve večerních hodinách by to bylo uzamčené, aby sem omladina nechodila popíjet a ničit. Zdejší pavilon by měl být nejen opravený, ale také by se sem hodila nějaká kamera. Ty posprejované stěny jsou pro ostudu," řekl svůj názor Rakovnickému deníku Stanislav Nový.

O nutné rekonstrukci největšího parku v Rakovníku se mluví již několik let. Dokonce na radnici leží projekt, který obnovu Čermákových sadů řešil komplexně.

„Projekt na celkovou rekonstrukci byl zpracován v letech 2007 2009, ale bohužel nemohl být podpořen z regionálních operačních programů, a proto byl projekt rozdělen do několika etap, aby město mohlo realizovat úpravy z vlastních zdrojů," doplnila informace Alida Štulajterová.

PADAJÍCÍ VODA

S čím vším se počítá při obnově Čermákových sadů, se Rakovničané a i další zájemci, mohou dočíst v projektu, který je umístěný na oficiálních webových stránkách města Rakovník. V něm se například počítá s obnovou hudebního pavilonu postaveného v roce 1928. V něm se píše, že pavilonu by měly být vráceny jeho barevné variace, kromě toho by měl tvořit jakýsi „ostrůvek".

„Jednoduchým doplněním konstrukce pro rozvod vody vznikne možnost vytvořit kolem pavilonu dle potřeby clonu z vody padající z úrovně okapu. Vybudováním jednoduchého žlabu kolem vlastní stavby pro jímání přepadávající vody z pavilonu vznikne "ostrovní" prvek a spolu se změnou klimatu, zvukem tekoucí vody a intimitou vytvořenou vodní clonou nabídne návštěvníkům zajímavý a originální zážitek," píše se doslova ve zprávě umístěné na webu města.