Na novostrašeckém náměstí jsou v současné době umístěny stojany s vizualizacemi, jak by mohlo náměstí vypadat v budoucnu. Vytvářeli je studenti architektury, kteří tak vnesli do problematiky zcela jiný – externí – pohled. Nebáli se proto navrhnout rozsáhlejší změny. „V návrzích se řeší vzrostlé stromy, zda je pokácet či nechat. Ale také se řeší komunikace, která vede napříč náměstím – zda ji ponechat, odstranit, přesunout. Vše je zatím ve fázi příprav a diskuze, sbíráme podněty, které následně komise vyhodnotí,“ sdělil starosta města Karel Filip.

Zatímco někteří lidé hodnotí návrhy jako zdařilé, jiní je berou za veliký přešlap. „Samý beton, nelíbí se mi ani jeden z návrhů,“ řekla třeba Petra Kučerová s tím, že se jí líbí současný stav. „Kdyby město nechalo opravit silnice, chodníky, byla tu nová zeleň a nějaká fontána, bylo by to super a ani ne moc drahé,“ dodala.

Studenti navrhují vybudovat nová zákoutí, nechybí vodní prvky, klidové zóny se zelení, ale také nová parkovací místa a pak zcela jiné povrchy komunikací.

Celkem jsou na panelech vystaveny čtyři návrhy, občané Nového Strašecí o svém favoritovi mohou hlasovat v anketě a také speciálně vytvořené komisi posílat své podněty. Komise už návrhy sama ohodnotila, ovšem aby nebyla veřejnost ovlivněna, nebyly výsledky zatím prezentovány.

„Každý návrh komise ohodnotila i v součinnosti s odborníky. Komise se shodla na vítězném návrhu, nicméně jej zveřejňovat nyní nebudeme,“ sdělila na jednání předních představitelů města v loňském roce zastupitelka Jana Bláhová (ČSSD).

Nejpozději v červnu by pak komise měla poskytnout radním zprávu s připomínkami občanů, ke které se následně vyjádří a rovněž bude předložena i zastupitelům.

„Máme městského architekta. Je to garant, že se s náměstím nebudou dělat zvěrstva. Rozhodně to ale není tak, že se nyní vybere ten nejlepší návrh a podle něho se pojede. Může od občanů i zaznít, že náměstí v Novém Strašecí je takto hezké a pracovat se bude pak pouze s veřejnou zelení. Vše je otevřené,“ doplnil Jan Kleindienst (Město pro rodinu – rodina pro město).