Dvě trvalé bolesti trápí rakovnickou Společnost pro mezinárodní spolupráci – finance a tenčící se zájem o vzájemné setkávání s partnerskými městy, především s německým Dietzenbachem, s nímž se datuje družba už z předlistopadových let. Dnešní možnosti individuálního cestování prostě s původní myšlenkou organizovaného setkávání a vzájemného poznávání lidí a celých rodin z různých koutů Evropy příliš nekorespondují. A jaké to bývaly boje o každičké místečko v autobusech do Německa, kolikrát nestačily pokrýt zájem ani čtyři karosy.

Střídaly se orchestry, výstavy, pěvecké soubory, výměny studentů, stáže nejrůznějších profesí, sportovců malých i dospělých, jezdilo se na dovolenou sem a tam…

Pochopitelně finanční tok přivírá současná ekonomická krize, jenže tenčící se zájem o aktivní spolupráci a pomoc společnosti se projevuje už několik let. Chybí mládí, které by bombardovalo stárnoucí vedení čerstvými nápady, oživilo činnost, převzalo štafetu dobře rozjetého ústrojí. Společnost táhnou obdivuhodně od prvních nesmělých přeshraničních krůčků podnes stejní lidé.

„Když to takhle půjde dál, za rok si potřeseme rukou, a aniž to kdo zaznamená, v tichosti se rozpustíme. Zatím to tedy potáhneme dál, problém ale zůstává," konstatoval smutně předseda společnosti Emil Waldhauser.

„Krásné myšlenky jsou jedna věc, třeba na společný ples, realita věc druhá. Co jsou platné vzletné ideje, když je nikdo nerealizuje?“ doplnila předsedu ekonomka a tlumočnice společnosti Linde Torová.

Výbor SMSR zatím nerezignuje, ani nemůže, vždyť 11. až 13. června jsou v Rakovníku očekávány hned dva autobusy německých hostů spolu dietzenbašským pěveckým souborem a mladými basketbalisty. Společně se svými rakovnickými přáteli a ubytovateli kromě individuálního programu zamíří do plzeňského Prazdroje a cestou nazpět se ještě zastaví ve Zbirohu v motorestu Bouchalka.

Finančně pomůže město a Evropská unie, co ale chybí nejvíc, natěšená čerstvá krev, chuť převzít letité zkušenosti z pracně budovaného díla a pokračovat v něm. Dokud je od koho.

AUTOR: IVO MIČKA