„Formičky na bonbóny musíte opravdu pořádně vyčistit a vytřít je vatou, protože všechny nečistoty i například otisky prstů by se obtiskly na bonbóny," upozornila žáky hned na začátku Burdová. Vytření forem byl také první úkol žáků. Mezi tím bylo nutné rozpustit čokoládu 
v mikrovlnné troubě, aby se do ní náhodou nedostala voda z vodní lázně, a vyrobit náplň, protože ta musí několik hodin chladnout. Ještě než žáci nalili čokoládu do formiček, museli ji temperovat. To znamená ohřát na určitou teplotu a na mramorové desce opět na určitou teplotu zchladit.  S takovou čokoládou se pak lépe pracuje. Žáci i učitelky odborného výcviku si vše pečlivě zapisovali, aby poznatky mohli využít dále. Právě získání nových poznatků a moderních postupů je cílem kurzů, které pravidelně pro své žáky pořádá Integrovaná střední škola v Jesenici. Potvrdila to i ředitelka školy Eva Tomková: „Snažíme se žákům nabízet nadstandardní dovednosti, které souvisí s jejich oborem, ale už nemají přímou návaznost na učivo. Proto už druhým rokem pořádáme kurz výroby čokoládových pralinek, práce s čokoládou."

V prvním roce škola využila grantu. Letos kurzy hradí z vlastních prostředků. Podle ředitelky je to výjimečná záležitost. Absolventi pak mohou získané dovednosti využít v praxi, nabídnout je svým potencionálním zaměstnavatelům, nebo je využít při samostatném podnikání.

Poprvé práci s čokoládou budoucí cukráře učila Pavlína Berzsiová, viceprezidentka Asociace kuchařů a cukrářů. Letos Jeseničtí zvolili firmu Zeelandia, která nabízí i různé novinky v cukrářském oboru. Pracovní postup žákům předvedla technoložka firmy Irena Burdová. Pracovali se čtyřmi druhy čokolády: s extra hořkou, hořkou, mléčnou a bílou. „Žáci zvládnou práci od rozehřátí a temperování čokolády až po naplnění bonbónů, vyklopení z forem a dozdobení během dopoledne. Seznamuji je se zásadami práce, aby se bonbony opravdu povedly, protože ne vždy tomu tak je. Záleží na teplotě, na skladování, temperování. Práce s čokoládou je zkrátka trochu složitější," popisovala průběh kurzu Irena Burdová.

Kurzy učí na různých školách a má s žáky různé zkušenosti. „Bohužel, moc velký zájem mezi dětmi není. Z celé třídy se například přihlásí jen tři, čtyři, které to baví a chtěly by to v budoucnu dělat. Do učilišť většinou nastupují žáci, kteří se nedostali na střední školu, takže obor nedělají proto, že by je bavil. Ale v Jesenici je dětí, které to zajímá, dost," zkonstatovala Irena Burdová.

Ve výrobě čokoládových bonbónů budou žáci pokračovat i v běžných vyučovacích hodinách. „Jen se budeme snažit nahradit některé hůře dostupné suroviny těmi, které jsou na trhu snadno dostupné, aby si mohli bonbóny vyrobit například doma z běžných surovin," vysvětlila ředitelka školy Eva Tomková. Kurzy práce s čokoládou škola nabízí také veřejnosti. Žáci na nich předávají své zkušenosti a dovednosti dále a také se učí prezentovat svoji školu. Ten letošní s názvem Čokoládové bonbóny, genáže a pralinky se uskuteční už v sobotu 27. února od osmi hodin v cukrářských dílnách ISŠ Jesenice.

O týden později je téma kurzu Výroba barevných dortových korpusů. Pořádání obou kurzů podpořilo také město Jesenice. ⋌