„Spolupracujeme také s Ravosem (firma zajišťující pitnou vodu pro Rakovník a okolí, pozn. red.), ale také se starosty obcí. Musíme postupovat s rozvahou, zatím jsme však žádné nařízení na omezení odběru vody nevydali," řekla Rakovnickému deníku Alena Škoudlínová, která ale jedním dechem ihned doplnila: „To však neznamená, že by lidé měli vodou plýtvat. Naopak je vhodné šetřit."

Stejný názor mají také zahrádkáři z rakovnické zahradní kolonie. „Je sucho. Zaléváme, ale jen to nejnutnější. Vody je málo, šetříme. Snad brzy nějaký vytrvalejší a hlavně jemný déšť do Česka dorazí. Toto už je úmorné," řekl zahrádkář Rudolf Černý, který vypomáhá na zahrádce své švagrové.

Podle meteorologů by teploty kolem třiceti stupňů Celsia měly vydržet do soboty, kdy by se mělo ochladit a hlavně by měly do České republiky dorazit bouřky s přívalovými dešti. Jenže právě přívalové deště hladinu spodních vod nezvednou. „Voda po vyprahlé zemi rychle odteče, téměř se nevsákne. Navíc Rakovnicko je ve srážkovém stínu Krušných a Doupovských hor," řekla Alena Škoudlínová. Stále platí výstraha Českého hydrometeorologického ústavu před vysokým rizikem vzniku požárů.