V hlavním závodu na šest kilometrů se na start postavilo téměř sto padesát žen, mužů i dětí. Což bylo opět více než rok před tím. „Překvapila nás velká účast dětí. V některých kategoriích startovalo přes čtyřicet dětí, takže závody jednotlivých kategorií se protáhly a celý program se trochu posunul. Ale to nevadí. Jsme moc rádi, že děti sportují," řekl za organizátory závodu Petr Chochola, když se těsně před jedenáctou hodinou převlékal do běžeckého úboru.

Není proto divu, že vyhlašování vítězů těch nejmenších běželo jako na drátku. Nejmenší běžci závodili už od tří až čtyř let . Zdolali trasu padesát metrů. Pěti až sedmiletí běžci bojovali už na sto metrech. Přípravka pak běžela tři sta metrů. Všechny dětské kategorie se odehrály na hřišti. P

o hlavním závodu ještě odstartoval běh pro všechny na jeden a půl kilometru. Tady už na věku ani na výkonech nezáleželo. Ve startovním poli hlavního závodu jste mohli najít řadu sportovců a osobností. Běh si nenechal jako každý rok ujít známý běžec Karel Filip, starosta Nového Strašecí: „Taktika je jednoduchá: vydržet se silami co nejdéle a hlavně doběhnout do cíle." Stejnou taktiku měl i sportovní redaktor Kladenského deníku Jiří Nagy: „Chci doběhnout nejdéle deset minut za panem starostou." Oba natrénovat moc nestihli. Jiří Nagy dokonce užíval antibiotika, ale chtěl splnit slib, který dal kamarádovi. Do cíle doběhli oba a byli spokojení.
Šest kilometrů také běžel ministr školství Marcel Chládek. Městští policisté z Nového Strašecí měli mezi běžci tři zástupce. Ve startovním poli byl nepřehlédnutelný růžový tým z Nového Strašecí. „Běháme pravidelně čtrnáct dní. Daly jsme se dohromady kvůli Novostrašeckému běhu. Trénovaly jsme celkem čtyřikrát," prohlásila těsně před startem za všechny členky týmu Renata Hajná.
Sportovci také nezůstali pozadu. Barvy rakovnických boxerů například hájil Radek Červený.
Kateřina Šmejkalová, mistryně světa v aerobiku a absolventka místního gymnázia, přivedla s sebou ještě dvě běžkyně, takže utvořily tříčlenný kladenský tým. V něm byla Lucie Schöppelová, sportovkyně Středočeského kraje, která má naběháno. Do třetice její maminka Jana. Ta není na běžeckých tratích žádným nováčkem. Při rozcvičování před startem Kateřina prohlásila, že taktiku nemá žádnou: „Jsou tady jiní nadupaní běžci. Já si jdu vyloženě užít závod."

Natrénovat stihla jen trošku v Praze při Běhu pro Světlušku. „Tam byla krásná atmosféra. Všichni se světýlky… Běžely asi čtyři tisíce lidí. Pět kilometrů trvalo asi čtyřicet minut, takže jsem se nestihla ani zadýchat," vyprávěla Kateřina.

Po závodu byla se svým výkonem spokojená: „Byla to pohoda, krásný pocit. Vydržela jsem běžet celou cestu. Vytrvalostní běh určitě zařadím do kondičního tréninku," zkonstatovala Kateřina Šmejkalová.