Doprovázejí ji i dobové panenky, medvídci, minikočárky pro děti a nádobíčko. Pochopitelně málokdo odolal a nezkusil si vyhledat kočárek svého dětství, nebo ve kterém sám vozil potomky, aby do něho aspoň mírně nestrčil, nepohoupal si ho.

V obrazovém a textovém doprovodu výstavy se můžeme dočíst, že kočárek vynalezl roku 1733 zahradní architekt William Kent pro malého vévodu z Devonshire. Vozítko mělo opratě a šlechtického synka tahala koza.

Novinka se ujala a v 18. století se už u kočárků objevila první držadla. A když v roce 1840 si hned tři exempláře zakoupila královna Viktorie, bylo o popularitě kočárků rozhodnuto. Tlačit ho po chodníku ovšem znamenalo říct si o malér a mastnou pokutu. Jako vozidlo patřil kočárek na silnici.

Závěr 19. století. Kočárky mají kolečka loukoťová nebo drátěná, korbičky dřevěné nebo z vrbového proutí a roku 1889 se objeví dokonce první polohovatelný kočárek a taky kočárek na vysokém podvozku s nestejně vysokými předními a zadními koly a s pérováním pásovým nebo řemínkovým.

Mění se i tvar, kočárky už nenapodobují kočáry tažené koňmi, inspirují se aerodynamickým tvarem aut, jsou i celokoženkové, prošívané…

První kočárek do své expozice, dnes čítající 38 kočárků, si pořídila Markéta Nebeská před devíti lety. Prostě jí v jednom bazaru učaroval. Přivezla si ho domů jako dekorační prvek bytu. Pak ale získala od známých kočárek druhý, a to už byl základ budoucí sbírky.

Začala škemrat po příbuzných a známých, ústy své maminky Jany Machkové se obrátila ve čtvrtek s prosbou i na přítomné v Petrovcově síni.A kočárky mohou být třeba v dezolátním stavu, na takové jsou konec konců u Nebeských zvyklí. Pak je jen třeba všechno rozebrat, obrousit, natřít, což je doménou pana Nebeského.

Do Rakovníka přivezli Nebeští historických kočárků 26, nejstarší z roku 1890, víc by jich muzejní síň ani nepobrala, zvláště v době čtvrteční vernisáže, kdy se mezi košatinami kočárků objevil také nefalšovaný flašinetář, kladenský Rudolf Zeisl, a to hned se dvěma historickými hudebními nástroji, taky na ně hned spustil.

Pro kočárky, zvlášť ty nejstarší, jistě nic neobvyklého, pro diváka současného malá senzace. Vidět a slyšet funkční heligonkový flašinet z roku 1908, nebo mladší píšťalový, to se hned tak nepovede.

Výstava, která si rychle získá malé i velké, potrvá do 24. dubna.

Ivo Mička