Odpoledne se v polích sešla početná brigáda místních a společně tyto stromy zasadili do země. A dva z nich jsou výjimečné. Jeden místní vysadili pro nejstarší známou rodačku z Kolešova Soňu Hanusovou a druhý přijela osobně zasadit senátorka Zdeňka Hamousová, která řekla, že je pro ni Kolešov jedinečný tím, že nikde jinde žádný strom ještě nemá. Starosta Václav Porazík popsal: „Jedná se o první etapu plánu přinést do naší obce zeleň. Tento druh stromů nám byl doporučen odbornou firmou s tím, že se jim tady bude nejlépe dařit."

Dvacet lip a dvacet javorů bylo vysázeno u hřbitova, v místech, kde kdysi bývala polní cesta, která časem zmizela. „Chceme cestu obnovit a věříme, že stromy podél ní tomu mohou pomoci. Dnešnímu sázení ale nejprve předcházel úklid rokle, kudy původní cesta vedla. Byla tady totiž velká skládka, kterou jsme zlikvidovali. Rokli jsme zavezli a zarovnali," upozornil Václav Porazík.

Na výsadbu stromů žádali Kolešovští v loňském roce o grant od Nadace Partnerství (pomáhá lidem pečovat o životní prostředí). „Byli jsme vybráni mezi čtrnáct nejlepších projektů v republice. Dostali jsme se dokonce do internetového hlasování. Ale tím, jak jsme malá vesnička, tak jsme se sto padesáti hlasy proti tisícům hlasů na jiné projekty neměli šanci." Peníze tedy nakonec nedostali, ale ty se nakonec zainvestovaly z obecního rozpočtu. „Vše nakonec vyšlo na šestatřicet tisíc korun," dodal Václav Porazík. Do budoucna počítá obec s dalším vysazováním stromů na svém katastru. „Tyhle stromy jsou na obecním. A pokud se rozhodneme osadit stromy i další místa, bude to samozřejmě až po domluvě s majiteli těchto pozemků. Všude kolem jsou pole a my bychom měli rádi kolem sebe více zeleně," doplnil starosta.

Na práce dohlíželi členové výboru pro zeleň: Monika Burkertová, Karla Rajchmannová a Václav Seidel. Brigádníci byli nakonec odměněni vuřty a pivem. Občerstvení pro ně zajistili místní hasiči. Další fotografie z této akce najdete na straně 8 dnešního vydání a na našem webu.