I přes to, že je začátek listopadu, bylo příjemně teplo a dokonce svítilo slunce. Padesát děr s kůly podél silnice vedoucí k řece bylo po pořádném prolití vodou, které obstarali místní dobrovolní hasiči, připraveno. Plán na oba víkendové dny zněl: zasadit do nich padesát švestek.

Předseda zmíněného sdružení Petr Klaub vysvětlil: „Hlavním důvodem bylo obnovení původně krásné, ale už sto let staré aleje. Už se nám nelíbilo, jak pomaličku chátrala, odcházela. Každým rokem údržba silnic musela uřezat dva až tři úplně suché stromy." A tak přišla nejprve první brigáda, při které byly zbylé zchátralé stromy členy sdružení poraženy, a v sobotu ráno přišla na řadu další etapa – výsadba.„Řekli jsme si, že bychom mohli přispět k oživení dalšího kousku okolní krásné krajiny. Spoluvytvářet místní kolorit," dodal Petr Klaub.

Oborný dohled nad výsadbou měl další člen sdružení Jaroslav Maťátko, který pro Rakovnický deník popsal: „Vybrali jsme dvě odrůdy švestek, jež jsou odolné vůči nemoci zvané šarka. Jsou to Čačanská lepotica a Stanley. Jedna dozrává v polovině srpna, druhá v první dekádě září. Jsou samosprašné, čili nepotřebují žádného opylovače, což je také výhoda."

Práce šla všem pěkně od ruky. A pomohlo i dobré občerstvení. Výborné byly například takzvané sladké vdolky, které brigádníkům poslala Věra Pucholtová.
„Náš úkol nyní je pořádně zalévat. Důležité nyní bude, jak přežijí první zimu, jak je 
v zimě ubráníme před hladovou lesní zvěří. Celé je obalíme a použijeme odpuzovač, který zde navěsíme na dvou místech. Jsou to kousky filce, které příšerně smrdí. Tak to raději udělám sám," smál se Jaroslav Maťátko.

Obnova švestkové aleje podél silnice k Berounce pod Kostelíkem je podpořena Nadací Partnerství. „Děkujeme Nadaci Partnerství za podporu a těšíme se na nové švestky a na jejich plody," zdůraznil ještě Petr Klaub.