V kapli pro místní i některé přespolní téměř tři hodiny vyprávěl o úspěších, problémech, ale i nezdarech při dobývání kosmu. Nejprve ukázal krásné nové fotografie planety Pluto včetně krásného srdíčka, které pořídila sonda New Horizons, která nedávno proletěla v těsné blízkosti poslední planety sluneční soustavy. Potom jsme si povídali o skvělém úspěchu marsovského vozítka Curiosity, které už skoro tři roky jezdí po nejbližší planetě. Zajímavé je, že největším problémem jsou pneumatiky, které jsou celé zničené od ostrých marsovských kamenů. Řídící středisko proto nyní navádí tuto sondu pouze po písčitém povrchu.

Dlouho jsme se věnovali také cestě s lidskou posádkou na Mars. Pavel Toufar, ač sám je velký příznivec dobývání vesmíru, se zcela pragmaticky domnívá, že pokud je možné zaslat někam automatickou sondu, která dovede takové věci, jako nyní Curiosity na Marsu, není důvod tam posílat posádku. Navíc při cestě k jiným planetám s lidskou posádkou je nejrizikovější faktor právě člověk a jeho jak psychické, tak i třeba zdravotní potíže. Co budete dělat, když vás cestou na Mars začne bolet zub? Pavel Toufar tuší, jaké psychické stavy a problémy mohou čekat jakoukoliv budoucí posádku. Sám se totiž v osmdesátých letech zúčastnil tří expedic, kdy byl spolu s dalšími kolegy zavřený v pokusné laboratoři na zemi, která simulovala cestu do vesmíru, dlouhodobé odloučení a nemožnost kontaktu s venkovním prostředím. Výsledky těchto experimentů jsou dosud platné a v celé řadě lékařských oborů se uplatňují. V kapli nadšeně poslouchalo Pavla Toufara celkem 19 posluchačů, kteří se také hojně ptali na jednotlivé podrobnosti nebo detaily ať již z oblasti dobývání vesmíru, tak i z oblastí psychologického výzkumu při dlouhodobém odloučení v rámci simulované cesty na Mars.

Povídání v kapli bude dále pokračovat, v září přijede již počtvrté do Kostelíka dr. Eduard Stehlík, známý vojenský historik a znalec moderních vojenských dějin, který s námi probere konec II. světové války. Plánujeme do Kostelíka také pozvat prof. Miroslava Bártu, světoznámého egyptologa, ale to se podaří asi až příští rok.

Autor: Radim Perlín