Nedostatek vody pociťují obyvatelé Rakovnicka téměř všude. Rakovnický potok lze místy přejít, aniž byste se namočili, o mnoho lépe na tom nejsou ani jiné potoky, nebo řeka Berounka – hladina řeky se na měřící stanici ve Zbečně pohybuje na hranici sucha, tedy kolem 135 centimetrů a i v dalších dnech se očekává její pokles.

„V Chrášťanech spadlo za celý červenec 14,2 milimetru srážek, dlouhodobý normál je 76 milimetrů,“ řekl Deníku Jaroslav Mikoláš, jednatel firmy Lupofyt. Právě počasí v dalších dnech rozhodne o tom, jaká bude letos úroda chmele, kukuřice a dalších plodin.

Tropické počasí beze srážek ovšem nedělá vrásky na čele pouze zemědělcům, ale také lidem, kteří jsou závislí na pitné vodě ze svých studní. Například v obci Křivoklát defakto pitnou vodu musí vedení obce pitnou vodu začít dovážet, jakmile začne léto. „Opravili jsme sice menší závadu u vrtu, trochu se navýšila vydatnost zdroje, ale i tak je to nedostačují. Musíme vodu dovážet. Obec to stojí zhruba 750 tisíc korun ročně,“ reagovala na dotaz Deníku starostka Křivoklátu Libuše Vokounová.