Mateřská škola dostala název Dubínek a bude každé ráno vítat nejen děti z Kroučové, ale i Pochvalova, Smilovic, Kozojed, Vinařic a Třeboce. Důvodem její stavby byl nedostatek míst ve školkách v jiných, okolních obcích. Starostka Hana Hajná vysvětlila: „Museli jsme rozvážet děti po celém okrese. Navíc se nám v obci rodí spousta dětí, tak jsme si řekli, že něco podobného potřebujeme." Autorem projektu nejen v České republice zcela ojedinělé stavby je Jan Sehnoutek. Jedná se o nízkonákladový objekt vhodný právě pro stavbu v malých obcích, který jako jeden z prvních na světě obsahuje již práva na použití nové patentové solární technologie, která má za cíl budovu časem zcela energeticky (teplá voda, topení, elektřina) osamostatnit. Autor tu dobu odhaduje na zhruba tři léta.

V prosinci loňského roku byla položena základová deska budovy, stavět se začalo v únoru roku letošního. Přípravy se ale prováděly několik měsíců předtím.
Na stavbě pracovali dva zhotovitelé. S výsledkem je autor projektu Jan Sehnoutka spokojen. „Musím je pochválit. Stavba je doplněna dobrým typem omítek, které zajišťují nejen esteticky příjemný vzhled, ale i funkčnost. Dokáží objekt lépe chránit před mrazem a vysokými teplotami. Navíc je možné je doplnit i o tu novou solární technologii."

Jan Sehnoutka také upozornil, že Kroučová byla jimi pro projekt vybrána jako jedna z dvaceti obcí, neboť se jim mimo jiné líbila i lokalita, ve které budova stojí – je provázána s přírodou.

Hana Hajná poděkovala: „Vážím si spolupráce se všemi, kteří se na realizaci našeho snu spolupodíleli. Pracovalo se s velkým nasazením a i přesto, že někdy nastaly i horké chvilky, jsem dnes velmi šťastná, protože vše dopadlo na výbornou."

Objekt je navržen pro čtyřiadvacet dětí. „Je postaven tak, aby se sem děti ráno těšily," dodal Jan Sehnoutka. Mezi rodiče, kteří mají ze školky radost, patří i Lenka Dobušová, která sem bude každé ráno vodit čtyřapůlletého syna Aleška: „Nová školka se mi moc líbí. Je to hezky udělané. Stojí jen kousek od našeho domu, takže to nebudeme mít daleko.

Za ředitelkou mateřinky Radkou Becklovou se přijely podívat děti z Dětského domova v Novém Strašecí, kde dříve působila. „Pracovala jsem tam osmadvacet let a ony mě dnes přišly vyprovodit do mého nového působiště. Dnes tu dokonce v rámci programu zahrají pohádku, kterou jsme nacvičili," konstatovala Radka Becklová.

Na stavbu přispělo dotací Ministerstvo školství, tělovýchovy a mládeže.