Budování kanalizace ve Mšeci trvalo téměř dva roky a stavba byla předána 9. března, v současné době si občané stavějí kanalizační přípojky, kdy do pátečního dne bylo připojeno 108 domů. „Poté, co byla kanalizace předána, tam byla spousta nedodělků, na kterých ještě pracujeme. Čistírna už je také v provozu, připojeno je zhruba třicet procent,“ přibližuje starosta Mšece Jiří Loskot. Městys nyní řeší řadu problémů na čistírně odpadních vod. „Nefungují nám česla, přetéká to a už jsme měli asi šest havarijní stavů. Řeším to s dodavatelem, s technickým dozorem, problémy jsou pořád a jednoduchý rozběh to rozhodně není,“ posteskl si Loskot.

Stavba kanalizace vyšla na zhruba sto milionů, městys obdržel dotaci 62 procent, zbylých zhruba 40 milionů doplatil. „Měli jsme dvacet milionů z vlastních zdrojů, na zbytek jsme si vzali úvěr. Ale i zde je určitý zádrhel, protože doteď nemáme závěrečnou fakturu. Probíhaly tu nějaké změny a technický dozor ještě nezpracoval poslední změnový list,“ dodává starosta Mšece.

Také městys Kněževes má pro letošek hotovo. Čtvrtá a pátá etapa byla dokončena v dubnu. „Větší část Kněževsi je již odkanalizována, stavěli jsme i s přípojkami k nemovitostem, na což jsme obdrželi dotaci a nyní připravujeme prováděcí dokumentaci a žádost o dotaci na poslední šestou a sedmou etapu,“ popisuje starostka Kněževsi Alena Králičková.

Závěrečné etapy se týkají domů za kolejemi ve směru na Chrášťany a domů za tratí směrem na Rakovník. „Jedná se o nějakých třicet až třicet pět přípojek. Pokud dostaneme dotaci a vše půjde podle plánu, v příštím roce bychom měli začít s výstavbou,“ věří starostka.

Naopak ve Zbečně se stále staví a hotovo má být až na jaře příštího roku. Devadesátimilionová stavba vyjde obec na 50 milionů, 40 milionů činí dotace.

Do této chvíle byly převedeny hlavní kanalizační stoky do Újezdu nad Zbečnem a jsou zde dodělané i kanalizační přípojky. „Nyní se kope hlavně v jihovýchodní části obce směrem na Sýkořici a dále se dělá na čistírně. Následně se začne dělat hlavní řad směrem na Křivoklát. Pak se začnou dodělávat jednotlivé místní komunikace a přípojky,“ přibližuje starosta Zbečna Jiří Těhan.

Obec je v současné době neprůjezdná, podobně jako Lodenice, která spadá pod Mšecké Žehrovice. V Lodenici třetí etapa teprve před nedávnem začala a hotovo by mělo být za půldruhého roku.

„Na kanalizaci jsme získali více než devítimilionovou dotaci, zbytek hradí obec. Po této etapě už bude kompletní kanalizace i vodovod v obou obcích,“ říká starostka obce Romana Metelková. Úplná uzavírka zde potrvá do konce prázdnin, poté bude následovat částečná uzavírka.

S realizací zatím nezačali v Nesuchyni ani v Chrášťanech, kde se tvoří projektová dokumentace. „Měli jsme už letos začít, ale trochu se nám to zkomplikovalo a nemáme ji ještě hotovou. V jedná části obce se musí přeložit vodovod,“ vysvětluje starostka Chrášťan Jana Tlapáková.