Jednání podle starosty Karla Filipa (ČSSD) byla věcná a defakto postupně se utvářela koalice. "Sešel jsem se postupně se všemi subjekty. Nakonec jsme se dohodli pro pokračování spolupráce s Město pro rodinu – rodina pro město a dále se stranou Nezávislí 2018," reagoval na dotaz Rakovnického deníku starosta města a lídr kandidátky ČSSD v Novém Strašecí Karel Filip s tím, že tak nyní bude mít koalice k dispozici celkem třináct křesel z jednadvaceti.

V pozici starosty bude pokračovat právě lídr ČSSD Karel Filip, kterého tak čeká třetí funkční období v této roli. Místostarostou města se stane Jan Bureš z občanského sdružení Město pro rodinu – rodina pro město.

Sociální demokraté získali v Novém Strašecí v uplynulých komunálních volbách celkem šest mandátů, což je o dva méně než v roce 2014. I přesto může v táboře ČSSD panovat spokojenost, navíc starosta Karel Filip byl nejvíce křížkovaným kandidátem, když získal 890 hlasů, druhý v pořadí skončil spolustraník Karel Šnobl se ziskem 615 hlasů.

V letošních volbách si pohoršil i člen nynější koalice Město pro rodinu – rodina pro města. Sdružení obhajovalo celkem pět mandátů, nakonec ale získalo o jeden méně. I proto musela vítězná ČSSD, jelikož v roce 2014 měly oba subjekty v zastupitelstvu nadpoloviční většinu, po vyhlášení výsledků voleb hledat dalšího spojence, kterým se stali Nezávislí 2018.

V nejmenším městě na Rakovnicku pokračují i nadále povolební vyjednávání. Podle starosty města Jesenice Jana Poláka z vítězné ODS se tento týden uskutečnila povolební jednání, která by měla pokračovat i na počátku příštího týdne.

„Programově si myslím dokážeme najít shodu, spíše je to nyní o jmenovitém obsazení. Být členem rady města neznamená pouze jednou za čtrnáct dnů se zúčastnit zasedání, je to dost časově náročné,“ sdělil Rakovnickému deníku starosta města Jan Polák. Téměř s jistotou lze konstatovat, že současný starosta povede město i v dalším volebním období.

V Jesenici nejvíce hlasů obdržela ODS, která tak v patnáctičlenném zastupitelstvu získala 5 mandátů, druzí skončili Nezávislí kandidáti se ziskem čtyř mandátů a třetí Jesenice pro nás! se třemi mandáty.

Ke zrodu nové koalice spěje také povolební situace v Rakovníku. Vítězná ODS s lídrem Luďkem Štíbrem chce mít koaliční smlouvu podepsanou, stejně jako personální obsazení rady města a radnice, nejpozději v neděli v podvečer. „To bychom měli znát výsledek jednání. Stejně tak se ale může stát, že jednání budou pokračovat,“ řekl v tomto týdnu Deníku kandidát na starostu Luděk Štíbr.

Podle informací Deníku se jednání nyní víceméně točí kolem rozdělení pozic v radě města. Zatímco ODS trvá na třech místech ze sedmi, některým subjektům se to nelíbí. Je tedy možné, že nakonec plánovaná koalice ve složení ODS, Společně pro Rakovník, Město pro vás a Změna pro Rakovník shodu nenajde. Kromě zmíněných subjektů koalici podpoří také Svobodní a Směr Rakovník.