V letošním roce se mateřské školy potýkají s problémem, který se týká počtu dětí. Do mateřinek se letos přihlásilo více dětí než loni. Stejně je na tom i Mateřská škola v Novém Strašecí. Školka k včerejšímu dni evidovala osmašedesát přihlášek.
„Přijali jsme osmačtyřicet dětí a dvacet jsme museli odmítnout,“ sdělil ředitel Základní a Mateřské školy v Novém Strašecí Stanislav Hajný. V tomto případě musela škola zvolit kritéria, podle kterých mohla děti do školky přijmout. „Nejdříve jsme hleděli na to, zda je dítě předškolák. Další kritérium se týkalo bydliště. Brali jsme ohled hlavně na děti, které bydlí v Novém Strašecí. Dále jsme se zabývali věkem dítěte,“ uvedl Hajný. Podle slov ředitele škola v letošním roce počítala se zvýšeným zájmem. Velkou roli hrály i děti z okolních vesnic, které se přihlásily do novostrašecké školy. „Moje úvaha je taková, že i když se v obcích nachází školka, rodiče je přihlašují pro jistotu ještě k nám,“ dodal Stanislav Hajný.
Včera škola rozeslala rodičům dětí, které nebyly přijaty, rozhodnutí. Rodiče navíc dostanou pozvánku na setkání s ředitelem školy, kde jim bude vysvětleno, proč jejich dítě do školky přijato nebude.


V Novém Strašecí však nejsou jediní, kteří mají s velkým počtem dětí problém. Podobně jsou na tom i mateřské školy v Rakovníku. „Rada města povolila výjimky počtu dětí v dalším školním roce za předpokladu splnění podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví,“ řekl tiskový mluvčí rakovnické radnice Jan Polák. Například mateřskou školu YMCA bude v příštím roce obývat 113 dětí.
Otázku mateřských škol řeší také na Kladensku. Třeba ve Slaném se do školek přihlásil rekordní počet dětí. Kapacita dětí je zde omezená, ale zájemců je více.