Noví klienti by se mohli začít stěhovat už za rok. Právě tak by měla výstavba nové budovy trvat. Rozšíření oddělení pro lidi trpící Alzheimerovou chorobou a jinými formami demence, kteří jsou mobilní, popřípadě se pohybují pomocí kompenzačních pomůcek kvitují nejen obyvatelé Rakovnicka, ale i samozřejmě vedení Domova seniorů v Novém Strašecí. Podle ředitelky je poptávka po službách několikrát vyšší, než je kapacita lůžek.

„Jsme rádi, že se naše úsilí o navýšení kapacity domova podařilo dotáhnout k zahájení stavby a samozřejmě budeme ještě raději, až budeme nový domov pro osoby se zvláštním režimem (Domov Pohoda) otevírat. Zájem je trvale veliký a mnohonásobně převyšuje naše možnosti. V tuto chvíli evidujeme 135 žádostí na umístění osob do Domova Pohoda, z toho 33 je akutních,“ sdělila ředitelka Miluše Jůnová.

„Myslím si, že takovýchto zařízení není nikdy dost. Populace stárne a právě senioři jsou mnohdy odkázáni zejména na pomoc druhých. Mnozí příbuzní jsou ale mnohdy časově zaneprázdnění, nebo žijí daleko,“ reagoval na dotaz Deníku Adam Horváth.

Na financování rozšíření kapacit lůžek v Domově Pohoda se podílí ministerstvo práce a sociálních věcí, které zaplatí 12 milionů korun, Středočeský kraj zaplatí 5,15 milionů korun.

„Pro nás je to velmi významná akce, cílem Středočeského kraje je rozšiřovat služby nejen pro seniory, ale i takto specifické služby, jako je péče pro lidi se zvláštním režimem,“ uvedla na slavnostní zahájení stavby radní pro oblast sociálních věcí Aneta Heřmanová a dodala: „Domov pro seniory i jeho část vyhrazená osobám se zvláštním režimem v Novém Strašecí funguje vzorově a jsme na něj pyšní. Proto jsem ráda, že se podařilo najít peníze a přispět tak na projekt, díky kterému budeme moci uspokojit další žadatele o pobyt v tomto specializovaném zařízení pro osoby s různými formami demence,“ dodala radní.

Podle ředitelky Domova pro seniory v Novém Strašecí Miluše Jůnové se bude nový pavilon téměř podobat tomu, který již v areálu stojí. S jeho výstavbou se začalo v roce 2011, v dubnu 2012 byl pak slavnostně otevřen za účasti tehdejšího hejtmana Davida Ratha a jeho náměstka Marcela Chládka. Kapacita lůžek je defakto od prvních týdnů maximálně využitá. Ačkoliv stavba nového pavilonu měla začít v minulém roce, nakonec ale kvůli průtahům při řízení se začala až nyní, i tak bylo v areálu domova pro seniory zejména v první polovině roku 2017 stavebně rušno. „Pracujeme na rekonstrukci toalet a koupelnových buněk. První etapu jsme realizovali už v prosinci. Toaletu a koupelnu tak bude mít každý pokoj, a tím se zvýší jejich ubytovací standard,“ řekla počátkem minulého roku Miluše Jůnová s tím, že ještě došlo k výměně výtahové zdviže, která byla v objektu původní a hrozilo, že přestane fungovat.