Vedení radnice nepočítá v letošním roce s žádnými velikými investicemi.

„Jestli se nám podaří do rozpočtu zapracovat opravu Vladislavovy ulice, což je nezbytné, jelikož je totálně rozkopaná, budeme rádi,“ komentoval Nejdl. Starosta také připomněl, že se jedná o první nástřel rozpočtu města a o všem se bude teprve jednat. Například v minulém roce podle jeho slov chybělo v rozpočtu okolo čtyřiceti milionů korun.

„Není to nic neobvyklého. Vždy máme na začátku roku daleko větší finanční požadavky jednotlivých odborů, než je skutečná výše rozpočtu. Následně se však se všemi bavíme a krátíme rozpočty odborů. Je to takto každý rok,“ nechal se slyšet místostarosta Jan Švácha.

Starosta Zdeněk Nejdl pak dodal, že v úvodu příštího týdne se chce sejít s jednotlivými vedoucími odborů a projednat s nimi jejich rozpočty.

„Vedoucí odborů musí obhájit své požadavky. Následně se chci s nimi pobavit a společně s nimi najít priority letošního roku, tedy to, co je neodkladné a co může počkat,“ vysvětlil starosta Nejdl.

Starosta Zdeněk Nejdl během debaty s novináři řekl, že několik desítek milionů korun by se mělo ušetřit na odboru správy majetku. Za rok loňský rok totiž utratil zmíněný odbor osmdesát osm milionů korun, jeho požadavek pro letošní rok je však o třicet dva milionů korun vyšší.

„Právě zde je dvaatřiceti milionová ´vata´. Odbor správy majetku bude muset se svými požadavky klesnout na osmdesát milionů korun a možná i méně, abychom se v rozpočtu dostali na nulu. A i jinde se bude muset šetřit,“ reagoval na požadavky odboru starosta Nejdl a dodal, že se rýsují úspory i jinde. Vzhledem k dosavadnímu průběhu zimy město ušetří nějaké miliony na zimní údržbě.

„Oproti loňským pěti milionům korun vynaloženým na zimní údržbu to zatím vypadá tak, že letos bychom zaplatili pouze dva miliony. Ale přesná čísla ještě neznám,“ vysvětlil Nejdl. Poté také připomněl, že šetřit se snaží i v průběhu roku. Například tím, že čtyři mateřské školy v Rakovníku (Klicperova, Vinohrady, Průběžná a V Parku) jen tím, že přešly k jinému dodavateli plynu, ušetřily městu náklady ve výši čtyři sta tisíc korun. Podobně ušetřilo nějaké peníze za plyn i Divadlo před branou.

„Požadovali po městu příspěvek ve výši sto dvacet tisíc korun. Tím, že rovněž přešli k ČEZu, ušetřili další desetitisíce korun na nákladech,“ dodal Nejdl.

Vše utratili

Starosta Zdeněk Nejdl také zdůraznil, že městu chybí patnáct milionů z daňové výtěžnosti. Do loňského rozpočtu tak město zapojilo hospodářský zůstatek z roku 2010 ve výši deset milionů korun, do rozpočtu pak následně putovalo dalších třináct milionů korun, které Rakovník získal vrácením DPH ze školní jídelny, jejíž provoz zajišťuje koncesní smlouvou.

Prvotní tabulka návrhu rozpočtu

„Hospodářský zůstatek činí nyní dva miliony korun. Utratili jsme téměř všechny zdroje, které jsme měli, a dokonce některé závazky, které zastupitelstvo schválilo v listopadu, jako například výkup pozemků pro obchvat za půl milionu korun, město platilo až v letošním roce a už je to tedy bráno jako náklad do letošního rozpočtu. Koncem roku už na to prostě nebyly peníze,“ informoval starosta.

Přesnější podoba rozpočtu města bude známa po zasedání rakovnických radních. Rozpočet města pak budou 27. února v Kulturním centru Rakovník řešit zastupitelé Rakovníka.