Strašidelný průvod

Po dobré večeři – bramborové kaši a filé z dinosaura – se knihovna proměňuje v pohádkový svět. Z dětí se klubou piráti, kovbojové, smrtky, strašidla. Všichni se s baterkami v rukou šikují do strašidelného průvodu po městě.

Venku se šeří, průvod se vydává za strašidelného povyku náměstím ke škole. Většina pohádkových bytostí mručí a bručí. Jdou dál parkem do dvora radnice. Zdraví městské strážníky. Ve dveřích je vítá strašidelný muž, černé chlapisko se svým pomocníkem. Nejdříve trochu spouští hrůzu, ale nakonec je pustí do zasedací místnosti radnice. Všude tma tmoucí, kolem se linou strašidelné zvuky. Strašidla usedají.

„Tak milí zlatí, vítám vás v budově, kde řádí nejvíce strašidel z celeho města,“ promluví hlavní paní strašidlová. „Řádí tu hlavně v noci, probírají se papíry a přehazují městské vyhlášky. Přes den se chovají zcela nenápadně a dobíjejí energii. Jednoho z nich tady máme. Je to Černé chlapisko. Bere si do kapes děti i rodiče, kteří nechtějí číst a odnášejí je neznámo kam.“

Černé chlapisko usedá za stůl a hromovým hlasem čte jednu z rakovnických pověstí. Strašidla utichají a poslouchají. Na konci si je chlapisko pěkně vyzkouší. Poslouchala dobře.

Při tom všem se jedno strašidlo po druhém vytrácí do tmavých a spletitých chodeb radnice. Tady je velká strašidla lákají do svých spárů. Postupují váhavě či odvážně, až se na konci cesty upisují na strašidelnou tabuli.

Uf, no konečně, už jsou venku, zase na dvoře radnice. Celý strašidelný průvod se vrací do knihovny. Na strašidla čekají další a další soutěže, zpívání při kytaře a taky čtení z těch nejhezčích knížek. Ráno proměnilo strašidla zpět v děti a v deset hodin si je vyzvedli rodiče.

Po sedmé

V rakovnické knihovně letos přespaly děti po sedmé. Každé noci předchází soutěž škol. Od února čtvrťáci společně ve škole kreslí, píší, šijí, zkrátka vytvářejí vše, co se týká strašidel. To je totiž letošní téma. Ti nejlepší za odměnu zažijí kouzelnou noc. Každá z nich se váže k nějakému spisovateli, letos k Václavu Čtvrtkovi.

„Chceme, aby si děti odnesly i nějaké informace, nejenom zážitky. Zároveň představujeme i knihy, které tady máme,“ vysvětlila Milena Křikavová, ředitelka knihovny. „S přípravami mi pomáhají současné i bývalé kolegyně, ty co už jsou v důchodu. Už se těší, jak se tady sejdeme a krásně si užijeme,“dodala ještě na závěr Křikavová.

Noc s Andersenem

– je to oslava narozenin pohádkáře H. CH. Andersena, který se narodil 2. dubna
– poprvé děti nocovaly v knihovně v roce 2000
– s nápadem přišla knihovna v Uherském Brodě
– cílem je přiblížit dětem pohádky, knížky a čtení
– děti spí v knihovnách či školách téměř po celém světě, například v Polsku, na Slovensku, v Kodani, v Ženevě, v Paříži
– letos Noc s Andersenem prožije v Česku 36 804 dětí
– rakovnická knihovna připravila akci po sedmé