Pokles porodů ovšem není způsobený tím, že by snad rodičky rakovnickou nemocnici méně vyhledávaly, ale celkovým úbytkem porodů v republice. Loňský rok byl jedním z nejslabších v historii, v zemi se narodilo pouze 92 tisíc dětí, tedy o 12 tisíc méně než v roce 2022.

Co se týče pohlaví, v Rakovníku přišlo na svět 428 chlapců a 427 dívek, zatímco předloni byl poměr zcela jiný, chlapců se narodilo o 76 více než děvčat.

Dítě u zubaře - Ilustrační foto
Rakovník láká do města pediatry a zubaře. Pomoci mají i stipendia pro mediky

Nejlehčí miminko vážilo 1840 gramů, nejtěžší pak 4990 gramů. Nejvyšší věk matky činil 49 let, nejnižší pak 17 let.

Nejčastější jména byla Eliška, Emma, Viktorie, u chlapců pak Adam, Jan a Matyáš. Mezi zvláštní a netypická jména, které rodiče svým dětem dali, patří dívčí Mirel, Luna, Mirabel, Meave, Maella, Lavi, Aurora, chlapecká pak Samuil, Zachariáš, Timotheus, Desider, Kosťa, Bertram, Tamerlan, Ioan.

Dálnice D6 na Rakovnicku.
Strašecí trápí hluk z dálnice. Má ale šanci jen na jednu protihlukovou stěnu

Jak připomněla vrchní sestra gynekologicko - porodnického oddělení Eva Kuncová, rakovnická porodnice patří k oblíbeným místům porodů maminek z Prahy. „Počet rodiček z hlavního města činí asi 60 procent. Zřejmě je to tím, že se snažíme nabízet maximum služeb, které jsou požadovány rodičkami, ovšem v rámci nepřekročitelných medicínských standardů. Nejsme zase tak alternativní, jak si někdo může myslet, jen se snažíme vyhovět, jak jen to jde, ale aby to bylo bezpečné pro dítě i matku,“ uvedla Kuncová.