Mezi přijímané věci patří například hračky, autosedačky, sportovní potřeby, stoly, židle, skříňky, kuchyňské nádobí, kočárky nebo knihy. „Zatím je tu otevřeno pár týdnů, ale lidé už docela chodí,“ říká zaměstnankyně firmy Marius Pedersen, která rakovnické re-use centrum provozuje.

Velký zájem je zejména o dveře. „Těch už si lidé odvezli docela hodně a stále se po nich ptají. Teď v létě chtěli také lina pod bazény. A velká poptávka byla po zavařovacích sklenicích, což nás docela překvapilo. Jeden pán si vzal dokonce šest plných krabic,“ dodává.

Ne všechno, čeho se chtějí lidé zbavit, ale může re-use centrum přijmout. „Neměli bychom brát elektroniku, matrace, peřiny, čalouněný nábytek, oblečení, obuv, stavební materiál, zvířecí hračky a pelechy, a to kvůli hygienickým a bezpečnostním podmínkám,“ vysvětluje pracovnice centra.

Otevřeno čtyřikrát v týdnu

Rakovnické centrum je v provozu třetí týden, a to každé pondělí, středu a pátek od 11 do 17 hodin, dále každou sobotu, od dubna do října od 8 do 17 hodin, od listopadu do března od 8 do 11 hodin.

Věci od dárců tam pomalu přibývají a zároveň si je jiní lidé odnášejí. Jednou za měsíc proběhne podle zaměstnankyně třídění, aby re-use centrum nebylo zahlceno dlouho opomíjenými věcmi.

Re-use centrum není na Rakovnicku rozhodně novinkou. Už od roku 2020 si mohou odložené věci odnášet lidé také v Jesenici, kde vzniklo centrum ze dvou starých stodol. Seznam přijímaných věcí je tam odlišný.

„Lidé sem přivezou třeba gauč, který vypadá dobře. Uloží se do stodoly, nafotí se a dá na webové stránky. Někdo si ho pak vyhlídne a odveze na chatu - nebo domů, pokud je hezčí než ten, který tam má,“ říká jesenický starosta Jan Polák.

Nemusí ovšem jít pouze o nábytek, ale třeba i o textil, nádobí, funkční spotřebiče nebo i o některé druhy stavebního materiálu „Někdo třeba bourá stodolu a cihly místo uložení mezi suť přiveze na nějaké paletě nebo valníčku. Ten, kdo zrovna staví, si je pak rád vezme,“ vysvětluje Polák.

O zřízení re-use centra se už několik let uvažuje také ve třetím městě okresu - v Novém Strašecí, ovšem dosud k jeho vzniku nedošlo.