Kde smí volně pobíhat psi?
- Podle obecně závazné vyhlášky, kterou se stanovují pravidla pro pohyb psů na veřejném prostranství a vymezují prostory pro volné pobíhání psů, smí psi volně pobíhat v lesoparku Na Paraplíčku, který je ohraničen ulicemi Pražská, Na Spravedlnosti, Wintrovo náměstí a oplocenými zahradami situovanými severně od ulic Wintrova, Mánesova, Alešova a Michálkova. K volnému pobíhání psů je také určena lokalita na pravém břehu Rakovnického potoka, a to od zdejší plynárny až k železničnímu mostu před koupalištěm.
- Volné pobíhání psů ve zmíněných lokalitách je možné pouze pod neustálým dohledem a přímým vlivem osoby doprovázející psa.

„Je to málo. Myslím, že pokud má člověk vychovaného psa, neměl by být tak razantně omezován. Podle mne jsou dvě lokality málo. Třeba v lesoparku V Jamce, tam, kde se sáňkuje, by přeci také mohli pejsci volně pobíhat," reagoval na dotaz Rakovnického deníku Petr Růžička.

„Přiznám se, že ani nevím, že jsou ve městě vyhláškou určené lokality, kde pes může či nesmí volně pobíhat. Zatím mi to ani nikdo neřekl. Ale snažím se chodit se svou Betty raději mimo město. Je tam navíc klid," sdělila Vladimíra Nováková. Podle dalších pejskařů oslovených Rakovnickým deníkem je to nejspíše reakce na ty majitele psů, jenž jsou arogantní vůči svým spoluobčanům a sousedům, psy nechají pobíhat volně i po náměstí a ještě ke všemu po svém mazlíčkovi ani neuklidí.

„Vnímám to tak. Spousta lidí nás hází všechny do jednoho pytle. Když sedím se svým psem na lavičce u dětského hřiště, kolikrát se na mne maminky dětí podívají tak ošklivým pohledem. Ale já si po svém psovi uklízím, mám jej na vodítku a celou dobu je u mne," řekla Jaroslava Levová.

V zastavěném území města Rakovníka platí zákaz volného pobíhání psů, vyjma lokality Na Paraplíčku a u plynárny

Jenže. Stejně jako si někteří majitelé stěžují, že vymezených lokalit pro volné a beztrestné pobíhání psů je málo, někteří Rakovničané naopak chtějí, aby majitelé pouštěli psy z vodítka až mimo město. „Podle mne pes do města nepatří. Pokud si někdo pořídí veliké plemeno a pak si stěžuje, že jej nemá kde venčit, je to o nezodpovědnosti majitele, rozhodně ne vedení města. Pokud si pořídím psa, musím počítat s tím, že s ním budu muset chodit na procházky do přírody. Sám bych volné pobíhání psů ve městě zakázal úplně. Na polích je místa dost," řekl Petr Novák.

Zastupitelé města schválili aktualizaci vyhlášky kvůli nové metodice, jenž vzešla od Ústavního soudu a následně bylo i na toto město Rakovník ministerstvem vnitra upozorněno.

Místostarosta Rakovníka Miroslav Samaš (ANO) se pak na posledním zasedání zastupitelů nechal slyšet, že nové znění vyhlášky vzniklo podle vzoru ministerstva vnitra, vše bylo prodiskutováno s právníky a také následně předloženo i ministerstvu. „Ve vyhlášce bylo dříve uvedeno, že za volně pobíhajícího psa zodpovídá jeho majitel. Ale mohla nastat situace, že psa venčil někdo jiný. Proto došlo ke změně, že za psa zodpovídá fyzická osoba venčící psa," vysvětlil místostarosta.

BOJ S NEPOCTIVCI

Mnozí Rakovničané poukazují na všudypřítomnost psích exkrementů a žádají po městu řešení, konkrétně sankce pro nepoctivé pejskaře. Řešení ovšem není jednoduché. „Jedná se o záležitost, kterou nikdo nevyřeší, dokud ji nevyřeší pejskaři. Těžko lze předpokládat, vzhledem k tomu, kolik je hlášených psů ve městě, že by dvojčlenná hlídka městská policie dokázala každého pejskaře, který po svém pejskovi neuklízí, chytit," nechal se už dříve slyšet starosta města Pavel Jenšovský (ČSSD) a dodal: „Nedá se to systémovým opatřením změnit. Lidé se musí slušně chovat a zároveň vychovávat, zejména pak pejskaři navzájem. Mne fascinuje, když vidíte panelový dům, ze kterého vyjde člověk, vypustí psa, ten vykoná potřebu přímo před vchodem, dovnitř chodí lidé z toho samého domu a nic dotyčnému neřeknou. Městská policie má možnost ho pokutovat za znečišťování okolí. Je to ale obtížné. V parcích, když se objeví strážníci, mají všichni okamžitě psy na vodítku a chovají se slušně. Městská policie nemůže chodit v civilu a zasahovat."