Na pianu nově přibyl malý domeček s červenou stříškou a dvířky z plexiskla. Knihobudka, jak hlásá nápis na každé z nich, je určena všem čtenářům příležitostným i vášnivým. Princip je jednoduchý: Uvnitř domečku se nacházejí knížky napříč žánry, které si každý může vypůjčit jen tak k přečtení venku na lavičce, nebo si je může dokonce vzít. Podmínkou je, že za každou vzatou knihu musíte minimálně jednu do knihobudky vložit. „Už když jsem tady na piano knihobudku instaloval, zastavila se u mě paní a povídá, že to je výborný nápad můžou se do budky dát zpěvníky, aby si je lidé vyndali a mohli hrát na piano. To mě třeba vůbec nenapadlo," demonstruje Honza okamžitou iniciativu Rakovnických.

Vkládání knih má jen jediné omezení, totiž kapacitu domečku. „Ozvalo se mnoho zájemců, kteří nabídli knihy. Už teď jich mám plný pokoj, protože se do knihobudek všechny nevejdou," popisuje Honza zájem, který projekt vzbudil, a dodává, že knihobudky rozhodně nejsou jeho posledním nápadem.

Už po prvním dni to vypadá, že projekt bude mít úspěch. Hned v úvodu setkání Honza zájem Rakovničanů dokládá úsměvnou příhodou: „Už pár hodin po umístění knihobudky mi volal místostarosta, pan Švácha, a povídá: ‚Honzo, nech tam nějaký návod, lidé se nám sem chodí ptát, jestli si ty knihy můžou brát nebo ne.'"

Jak jste přišel na nápad s knihobudkami?

Inspiroval jsem se ve Velké Británii, kde z jejich klasických nepoužívaných červených telefonních budek dělají veřejné knihovny. Ale u nás telefonní budky nemáme tak hezké, i když v Praze podobná iniciativa funguje, a sám bych nebyl schopen tady něco takového zrealizovat. V Praze jsem viděl dřevěné knihobudky, zaujalo mě to, něco jsem si o tom přečetl a pustil jsem se do práce.

Knihobudky jste si dělal sám nebo jste je nechal vyrobit?

Jedna knihobudka vyjde asi na pět set korun. Na Facebooku existuje stránka Oživení veřejného prostoru v Rakovníku, kde jsou fotky a bude tam i mapa, aby lidé věděli, kde přesně budky jsou. Zde jsem projekt představil a ozvalo se asi pět lidí s tím, že každý knihobudku zafinancuje. Na design jsem se inspiroval v Bratislavě a s fotkou bratislavské knihobudky jsem přišel do Dřevospektra, kteří mi s projektem ochotně pomohli, nařezali mi potřebné díly a já jsem je pak doma sešrouboval. Nyní je tedy vyrobeno pět knihobudek.

Kde jinde lze knihobudky nalézt?

Tady v Čechách jsou knihobudky v Praze, Brně, Pardubicích a v Liberci, ale neexistuje centrální databáze, nebo jsem o ní nikdy neslyšel, na rozdíl od projektu Piana na ulici. V samotném Rakovníku jsou umístěny zatím dvě knihobudky z pěti vyrobených čerstvě tady v průjezdu a o pár hodin déle na hřišti pod nemocnicí. Třetí bude na hřišti za Mexikem, čtvrtá na Zátiší v ulici nad domovem seniorů a umístění páté ještě není definitivní.

Autor: Jakub Černý