V úterý ráno bylo místy minus 10 stupňů Celsia a včera vystoupala rtuť teploměru až k více než sedmi stupňům Celsia. Ještě v úterý večer napadlo deset centimetrů sněhu a včera po něm místy nebylo ani památky. Podobné výkyvy provázelo počasí celý rok.

Před vánočními svátky jsme okusili až dvacetistupňové mrazy a první sníh napadl už v říjnu. V létě nás pro změnu ohrožovaly přívalové deště a bouře, aby potom přišlo velké sucho.

A jak začal loňský rok? Leden byl mrazivý a bohatý na sníh.Také únor se vyznačoval velkým množstvím sněhu. Zima pokračovala i v březnu a silničáři v tu dobu ještě zápasili s přívaly sněhu. Tání na přelomu března a dubna zvedlo hladiny, ale voda nikoho neohrozila. Pak už jsme nedočkavě vyhlíželi, jaké bude léto. Červen už hodně naznačil – byl spíše studený a ve znamení častých dešťů. Velké kroupy tehdy mnohde zničily úrodu. Velké obavy pak přinesly další letní měsíce, kdy nás sužovaly prudké bouře provázené přívalovými dešti a silnými poryvy větru. Přívalové deště v létě vytopily některé obce. Zatímco se v létě prudce střídaly teplé dny s chladnými a bylo nepočítaně silných bouří, září přineslo teplo a sucho.
Dokonce i říjnové teploty překonaly dvacítky a prohluboval se srážkový deficit. S vodní bilancí to od začátku loňského roku až do začátku srpna vypadalo velice slibně. Jenže na přelomu září a října panovalo největší sucho od roku 2003. Suchem ztvrdlá půda znemožnila dokonce i orbu.
Rok 2009 byl z pohledu počasí opravdu zvláštní. Nadprůměrné teploty a značné výkyvy přitom vykazují téměř všechny měsíce. Nezvykle teplý byl i listopad. Prosinec pak nezůstal nic dlužný letošním nezvyklým teplotním výkyvům. Nejnižší teploty byly více než minus 21 stupňů a nejvyšší až devět stupňů. (kh)