Každé řemeslo reprezentují pro něj typické nástroje, poznamenané letitou prací, na které má člověk chuť si sáhnout. Některé vedou k zamyšlení, na co se vlastně používaly. Každé řemeslo představí zajímavé povídání o něm. Je z knihy Zikmunda Wintra Řemesla v Čechách a na Moravě ve čtrnáctém a patnáctém století. Takže informace o řemeslech jsou tak trochu naše, regionální. Staré časy určitě připomene koutek pro krejčího se šicím strojem a krejčovskou pannou.
Všechna řemesla představovaná v roubence mají svoji historii a podle ředitelky Městské knihovny v Rakovníku Mileny Křikavové mají i budoucnost, protože dnes jsou dobří řemeslníci vzácní.
K nápadu představit řemesla v roubence přivedla pracovnice městské knihovny výstava předešlá s názvem Ahoj, školo, zaměřená na první třídu. Na tu si zapůjčily školní obrazy a slabikáře z Národního pedagogického muzea Jana Amose Komenského v Praze. Když zjistily, že podobných tématických vzácných obrazů na určitá témata je v muzeu ještě velmi mnoho, půjčily si ty o řemeslech. Možná, že si je mnozí ještě pamatují ze školy. Jsou z devatenáctého století.
Výstavu o řemeslech, stejně jako ty ostatní v roubence, připravují zaměstnanci knihovny s amatérským přístupem, ale velkým nadšením. Na začátku je vždy už zmiňovaný nápad a pak následuje hledání, koho oslovit a podobně.
Kromě již zmiňovaného Národního pedagogického muzea Jana Amose Komenského v Praze Milena Křikavová oslovila Muzeum T. G. M. v Rakovníku.
„Pracovníci nám vyšli vstříc. Pak došlo na soukromé sbírky. Vymetli jsme chalupy a domácnosti kamarádů a známých, proto bych chtěla poděkovat mnoha lidem, kteří se na výstavě podíleli," uvedla Milena Křikavová.
Výstava v roubence Řemesla. Historie s budoucností potrvá do 25. září. Je určena hlavně žákům a pedagogům, kteří by tu mohli čerpat zajímavé informace pro výuku. Ale určitě potěší každého, kdo sem zavítá.