Přestože nebyla poskytnuta obci na životně důležitý projekt ani koruna dotace od Středočeského kraje, Roztočtí, zdá se, výzvu zvládli. Hasiči a záchranáři tak budou mít konečně důstojné zázemí, odkud budou moci vyjíždět zachraňovat lidské životy.
Pokud vše dopadne dobře, je dle Vladimíra Melče reálný předpoklad, že by do konce roku mohla být stavba dokončena a zkolaudována. A nemělo by pak už nic bránit ani přestěhování záchranky.„Je to věc, na kterou se těšíme také už hodně dlouho, protože podmínky v provizorních prostorách nejsou zrovna ideální. Především z hlediska stability sítí. Tedy elektřiny, vody, odpadu. Právě dnes tam od rána řešíme vyhořelé rozvody pro internet. Každý den je tam co řešit," nastínil Melč.

Jelikož, jak již bylo řečeno, dotace nebyla k dispozici, tak se ještě „staré" zastupitelstvo Roztok rozhodlo pro velice odvážné, ale zároveň chvályhodné rozhodnutí. Hasičskou zbrojnici a stanoviště pro záchranáře dokončí za pomoci peněz z rozpočtu obce a částečně z úvěru 1,5 milionu korun. „Do posvícení jsme zvládli udělat i kompletně novou fasádu. Takže zvenku už vypadá budova jako stoprocentně hotová. Uvnitř je hotovo celé přízemí, kompletně i mezipatro, kde jsou šatny, sprchy, záchody pro hasiče. Nyní se dodělává podkrovní část budovy, kde budou nové odpočívárny pro záchranáře a společenská místnost s výpočetní technikou pro jejich potřeby," uvedl Melč s tím, že jsou zde také sprchy, záchody, šatny, pračka, sušička a kuchyňka. A měli by tam mít zasedačku a své zázemí i hasiči.

„V současné době se dokončují sádrokartonové práce podhledy, příčky. V nejbližších dnech nás čeká dotáhnout instalace vody, odpadů a elektřiny. Pak nás čekají obklady, podlahové krytiny, zábradlí na schodiště a mohlo by se kolaudovat. Ale to už bude záležitost nového vedení obce a já už jen doufám, že s tím zásadní problémy nebudou a celá budova začne co nejdříve sloužit svému účelu," popsal Melč.

Původní hasičská zbrojnice nebyla ani hasičárnou. „Byla to cestářská bouda, která sloužila k roztápění parních válců, když se budovala první asfaltová silnice z Křivoklátu směrem na Beroun a Zdice. To už je hodně dávno," popsal Vladimír Melč.

Impulsem a nadějí, že mohla být nová hasičská zbrojnice postavena, byl rok 2008. Z rozhodnutí Středočeského kraje bylo v Roztokách zřízeno nové stanoviště zdravotnické záchranné služby. „Bylo tehdy umístěno do provizorních prostor v areálu Lesního závodu s tím, že bylo doporučeno, abychom starou hasičárnu zbourali, připravili projekt na novou budovu, která by mohla sloužit hasičům i záchrance. Měli jsme zvážit, kolik do stavby může investovat obec, a o zbytek požádat kraj," zavzpomínal Vladimír Melč.

Krásné plány a naděje ale vzaly za své v okamžiku, kdy obec měla připravený projekt s rozpočtem na patnáct milionů korun. „Měli jsme představu, že obec bude investovat zhruba pět milionů a kraj kolem deseti milionů," vzpomíná Melč. Stará hasičárna se dle plánu roztockých hasičů a zastupitelstva měla zbourat už v roce 2010. S tím, že se koncem roku 2011 nastěhují hasiči do nové. „Bohužel za celá ta léta nám nebyla poskytnuta z vedení Středočeského kraje jediná dotace, a tak se hasiči mohli nastěhovat předběžně do nových prostor až během letošního roku," doplnil Vladimír Melč.

Záchranka
V této souvislosti je docela na místě si připomenout, jak to vlastně s dosavadním stanovištěm záchranky v Roztokách je.
Obrovským štěstím bylo, že v roce 2008 Středočeský kraj vybral Roztoky jako místo pro nové stanoviště. „Vzpomínám si, že tehdy bylo v kraji třiatřicet zájemců a my byli mezi třemi šťastnými obcemi, kterým se to podařilo," připomněl Vladimír Melč a upozornil, že při rozhodování bylo zohledněno kritérium obtížné dostupnosti Křivoklátska z hlediska profilu terénu atd. „Protože ty dojezdy především pak v zimních měsících na Křivoklátsko jak z Rakovníka, tak Berounska či Kladenska, byly nesplnitelné. Bylo to tehdy šťastné a správné rozhodnutí, umístit sem stanoviště záchranky," zdůraznil Vladimír Melč.

Problémy
Bohužel shodou okolností za pár dní poté, co bylo rozhodnuto o provizorním stanovišti, se tehdejší vlastník areálu rozhodl, že prodá opravárenskou halu, protože už ji nevyužívají ke svému účelu. „To bylo pro nás složité v tom smyslu, že právě v té opravárenské hale mělo být zřízeno garážové stání pro sanitku a její technické zázemí. Což je základ vedle odpočíváren a sociálního zázemí, které bylo v protější administrativní budově," vzpomínal Melč.
Jediným možným řešením situace bylo, aby se vlastníkem prodávané opravárenské haly stal někdo, kdo umožní fungování záchranky tak, aby měla k dispozici zmiňované garážové stání a technické zázemí. „Měli jsme velké obavy, že by to mohl být důvod, jak o stanoviště přijít. Proto jsme se rozhodli, že uděláme vše pro to, abychom ho získali do svého vlastnictví," vzpomínal Melč. Rozhodnutí přišlo i časově nevhod, protože to bylo v období letních prázdnin.

Anabáze
Nákup tak velké nemovitosti v hodnotě 3 milionů korun je legislativně složitá záležitost, protože se musí projednat a schválit záměr v zastupitelstvu. „Všichni víme, že během července a srpna je uspořádání zastupitelstva z hlediska čerpání dovolených problematické. Navíc se musí dodržet lhůty vyvěšení na úřední desce a tak dále. Z hlediska úředního to tedy schůdné nebylo. Takže jsem se rozhodl pro – dnes už můžu říci – šílenství, že přemluvím Sbor dobrovolných hasičů Roztoky, aby si vzali třímilionový úvěr a koupili tuto nemovitost jako její budoucí vlastník," připomněl Melč.

Tak se i stalo a díky tomu mohlo být kdysi slavnostně otevřeno stanoviště zdravotnické záchranné služby. Hasiči to mysleli dobře, protože z předchozích let měli dle Melče vyděláno zhruba tři čtvrtě milionu na svém běžném účtu a byli schopni po určitou dobu táhnout zátěž splátek čerpaného úvěru. „Čas byl naším nepřítelem. Představy, že zbouráme starou hasičárnu a do konce roku postavíme novou, se nesplnily. Chtěli jsme prodat opravárenskou halu a z tohoto příjmu prodeje zaplatit zbytek úvěru a vytěžit z toho novou hasičárnu. To byla jen teorie, ze které se splnilo jen to, že jsme starou hasičárnu zbourali. Opravárenskou halu jsme kromě garážového stání pro záchranku využili samozřejmě pro umístění techniky hasičů ze zbourané hasičárny a čekali na zázrak, že nám někdy kraj poskytne dotaci, aby mohla být nová budova zdárně dokončena,"vzpomínal Melč.