Pokaždé se volilo ve škole, ale prezidentské volby se strefily do odjezdu žáků na hory. Ti už měli v budově připravené lyže a další věci, proto se volby přesunuly do roubenky a už tam zůstaly.

Na proměně jednoho z pokojů na volební místnost pracovala Marcela Boudová ze Senomat už od středy: „Bylo zde třeba uklidit po předchozích akcích, přinést volební urny a materiály pro volební komisi, nástěnku na vyvěšení vzorových volebních lístků. Chlapi ještě přivezou zástěnu a zatopí."

Volební lísky pro zhruba devět stovek voličů má prý paní Marcela již připraveny.
A v Senomatech se dozvídáme ještě jednu zajímavost. „V sobotu kolem páté hodiny odpolední, hned jak skončí volby a budou spočteny hlasy, sem přijdou chlapi a upečou v téhle historické peci dvě várky chleba," prozradila Marcela Boudová.

V neděli totiž do Senomat přijedou ostrostřelci a ty je třeba řádně pohostit dobrým guláškem a domácím chlebem. Recept na senomatský domácí chléb je ale tajný. Ten zná jen vyučený pekař Jan Horský. Pomáhat mu budou jeho syn Honza a kolega Josef Bouda také se synem Davidem.

Jednodušší s přípravami volebních místností to mají tam, kde volí ve zvláštní místnosti většinou na obecních úřadech. Tam s přípravami začali většinou až včera, jako například v Jesenici.

V Rakovníku musí členové volební komise stihnout přípravy za hodinu před vypuknutím voleb. Všech sedmnáct okrsků je totiž ve veřejných místnostech, ve školách a podobně. Ráno se rozvezly volební lístky a další materiál. „Členové komise se sejdou ve třináct hodin. Rozdělí si seznamy voličů a další úkoly. Pak připraví volební místnost tak, jak má podle zákona být. Nejvíce práce dá ale nakompletovat materiál pro všech sedmnáct okrsků a rozvézt ho," informovala Martina Šváchová z Městského úřadu v Rakovníku.

I v malých obcích se snaží o to, aby voliči volili v příjemném prostředí. V Přílepích se volí v budově obecního úřadu v malé místnosti před knihovnou. „S úklidem jsme začali pomalu už ve středu a pokračovali ve čtvrtek. S prací pomáhají členové volební komise, úkoly máme rozdělené.Někdo například myje okna. Uklízíme také před obecním úřadem," řekla starostka Lenka Daenemarková.

V Čisté se tradičně volby odbývají v základní škole. Protože k obci náleží ještě vesnice Zdeslav, Křekovice, Nová Ves, Kůzová, Smrk, Lhota a Strachovice, ve kterých nejsou volební místnosti, voliči přijíždějí do školy autobusem. „Autobus objednáváme už několik let. Jede v pátek v podvečer a v sobotu dopoledne. Jízdní řád dostali obyvatelé už s volebními lístky," vysvětlovala starostka Blanka Čebišová.