Celkem se přihlásilo pět družstev: SDH Hřebečníky, Chrášťany, Čistá, Nové Strašecí a domácí Velká Chmelištná. Z toho dvě družstva si měřila síly v kategorii mladší do dvanácti let a tři v kategorii starší do třinácti let. Podle starosty Sboru dobrovolných hasičů Velká Chmelištná Petra Mareše je účast slabší: „Je to na začátku prázdnin, Děti jsou na táborech, dovolených, ale nechceme měnit termín, protože najít volné místo v kalendáři hasičských soutěží je velmi těžké."

Protože se zúčastnilo méně družstev, soutěžilo se podle jednoduchých pravidel: každý s každým. Družstva běžela tedy celkem čtyřikrát. Soutěž měla rychlý spád, takže se závodníci zanedlouho dostali opět na start. „Dětem to nevadí, jsou nadšené. Myslím, že je to pro ně i spravedlivější, protože se jim třeba nemusí nějaký útok povést, takže mají šanci si to opravit," podotkl Mareš.

Po dětech nastoupili dospělí hasiči. Účast přislíbili muži z Čisté, Velké Chmelištné, z Velkých Hamrů v Podkrkonoší, Hřebečníků, Zdeslavi. Z žen se dopoledne zatím přihlásilo jen družstvo Velké Chmelištné.
Soutěž v hasičském sportu O pohár starosty hasičů Velká Chmelištná je vlastně pokračováním dřívějšího memoriálu. Letos se uskutečnil už třetí ročník. Memoriál se před tím konal jedenáctkrát. „Před čtyřmi lety jsme se dohodli, že se zaměříme na děti, aby „hasičina" měla nástupce. Je to nádherné, když to děti baví. Máme z toho radost," zkonstatoval Petr Mareš.

Ale ve Velké Chmelištné se v sobotu jen neběhalo. Místní hasiči totiž slavili sto čtyřicet let od svého vzniku, proto na soutěže navazoval další program.

Odpoledne přijeli hasiči z Čisté a Jesenice a předvedli vyproštění osob z automobilu při dopravní nehodě. Čistečtí rovněž automobil uhasili. Vystoupili také rakovničtí kynologové se svými psy, dále kaskadéři na koních. Pro dobrou pohodu zahrála skupina Živý Jukebox, která hrála písničky na přání. Děti se po celý den vyřádily na skákacím hradu.