Jaro patří mezi nejkrásnější období v roce. Pro alergiky je to však pohroma. Alergiků navíc rok od roku přibývá. Podle statistik každý osmý člověk v republice trpí alergií na pyl a tato situace se v průběhu let zhoršuje. „V této chvíli začíná plně stromová sezóna. To znamená, že začínají kvést břízy, které vadí hlavně alergikům,“ řekla rakovnická alergoložka Kateřina Březinová s tím, že tyhle problémy budou alergiky provázet ještě měsíc, než začne období trav a obilovin.

Pacienti, kteří plní ordinace, mají většinou problémy s rýmou, kýcháním, svěděním očí a záněty spojivek. Navíc neléčená alergie může být příčinou vzniku a rozvoje astmatických potíží.
„Nedá se určit, která skupina obyvatelstva má největší problém s alergií. Stejně jsou na tom děti i dospělí. V sezoně, která zrovna panuje, má někdo větší problémy a někdo menší,“ uvedla Březinová.

Jak tedy postupovat, když člověk při procházce v přírodě kýchá a otékají mu oči? V první řadě by měl navštívit specializovaného lékaře a seznámit ho se svými problémy. Lékař pak provádí krevní testy, které určí, na co konkrétně je dotyčný alergický. Dále následuje léčba, buď v podobě injekcí, nebo předepsaných léků.
„Moje dcera trpí alergií už několik let. Alergoložka jí zjistila, že je alergická na pyl a tak dostala příslušné léky. V současné době musí každý rok jezdit k moři, kde je vlhký vzduch. Po příjezdu má vždy na pár měsíců pokoj,“ uvedla paní Alena z Rakovníka.
Pokud trpíte alergií právě na pyl, měli byste i doma dodržovat určitá pravidla. „Když přijdete domů z venku, měli byste si opláchnout obličej. Tím se zbavíte usazeného pylu na kůži,“ radí lékařka Jana Buňátová. Dále by se nemělo v místnosti, kde pobýváte, příliš větrat a okna opatřit speciální protipylovou sítí.