Samotná výstava však je jen pouhou třešničkou na dortu, které předchází mnoho práce a příprav. Od středy vládne v chovatelském areálu čilý ruch, členové připravujíklece pro zvířata a celý prostor výstavy. Ve čtvrtek chovatelé z blízka i daleka přivážejí zvířata, aby je mohli hned v pátek od rána ohodnotit posuzovatelé. Jezdí sem opakovaně a rádi. Pro své dlouholeté zkušenosti mají mezi chovateli zvuk.

Posuzovatelé

Králíky tady hodnotila kromě jiných Dagmar Dopitová, holuby Václav Krůta. Ten posuzuje zvířata třicet tři let. Zkušeným okem musel například ohodnotit nohy, dlouhé jsou žádoucí, postoj, křídla. Důležitý je dlouhý krk. Holub s krátkým krkem se většinou „nepředvádí,“ to znamená nenafukuje se. „Podle normy musím ohodnotit za šest hodin osmdesát holubů,“ vysvětlil Václav Krůta. Za celý den jich udělám tak stovku. Záleží na plemeni, třeba s kingem si musíte víc pohrát.Tady v Rakovníku to ale šlo jako po másle.

Stejně jako každý rok tady drůbež posuzoval Jaroslav Cintl, dále mladý Juraj Pažák a František Šonka, člověk s opravdu letitými zkušenostmi i v zahraničí. Drůbež byla v Rakovníku tradičně hojně zastoupena. Na velmi dobré úrovni i podle slov posuzovatelů, je tady chov slepic plemene Vyandoty. Chovají se ve velké, zakrslé a zdrobnělé formě. Do módy nyní ale přicházejí zdrobnělé Maransky, protože dávají na svou hmotnost velký podíl vaječné hmoty.

Návštěvníci

To, že má výstava dobrou tradici potvrdila i účast chovatelů ze širokého okolí, například ze Zdic a Komárova. Tam na oplátku vystavují místní chovatelé. Pro chovná zvířata si do Rakovníka přijeli až chovatelé z Jičína. V sobotu ráno se tu utvořila dlouhá fronta zájemců a během chvilky se vyprodali všichni králíci.

To potvrdil i Antonín Hejda, předseda organizace: „ Zájem nás těší, kromě chovatelů přišlo i hodně návštěvníků. Samozřejmě nám pomohlo i počasí. Celkem se nám sešlo sto sedmdesát pět králíků, sto čtyřicet pět kusů drůbeže a dvě stě osmnáct holubů. Nedá se říci, že zvířectva mezi chovateli ubývá, ale chovatelé stárnou. Mladých je poskrovnu.“

Vyjimkou byla malá chovatelka Michaela Véglová, která u babičky chová králíky. Mezi návštěvníky jsme potkali Martina, Hanu a Alenu Komárkových s Veronikou Starostovou z Prahy. Přijeli na návštěvu za příbuznými a na výstavu přišli podruhé. Nejvíce se jim líbili exotičtí ptáci, větnamská selata a koza.

Na tradiční výstavě nechybělo ani tradiční ocenění. Pohár starosty v kategorii králíci obdržel Karel Švec z Rakovníka za Tříslového havranovitého, v drůbeži Jaroslav Maure z Rakovníka za zdrobnělou viandotu, černou bíle tečkovanou, v kategorii holubi Milada Herinková z Pšovlk za Moravského pštrosa. černého běloocasého. Jako nejlepší mladý chovatel byl vyhodnocen Dominik Mrvík z Rakovníka za králíka plemene Červenooký Hermelín. Pohár předsedy okresního výboru obdržel v kategorii holubi Miloš Herink ze Všetat za prácheňského káníka, v kategorii králíci rovněž Miloš Herink za stříbřitého žlutého, v kategorii drůbež Josef Hejda ze Sence za perličku světlemodrou. Jako nejlepší mladý chovatel byl oceněn TomášTománek z Libořic za králíka plemeneMalý beran.